Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-01-14 | Mapy, Prawo

OSM prosi Boniego o interwencję w GUGiK

Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska wystosowało do ministra administracji i cyfryzacji list w sprawie większej otwartości państwowych zasobów kartograficznych w kontekście zeszłorocznego stanowiska głównego geodety kraju.


Ilustracja: OSM prosi Boniego o interwencję w GUGiK

Przypomnijmy, że w odpowiedzi na wniosek otwartych projektów kartograficznych OpenStreetMap oraz Uzupełniająca Mapa Polski o przekazanie im danych przestrzennych z rządowego Geoportalu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej GGK Kazimierz Bujakowski stwierdził, że zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym warstwy te można udostępnić tylko za opłatą.

Jak pisze do Michała Boniego kierownictwo Stowarzyszenia OSM PL, Główny Urząd Geodezji i Kartografii od wielu miesięcy konsekwentnie zwalcza wszelkie próby pozyskania danych przestrzennych do ponownego wykorzystania, na wnioski w tej sprawie odpowiada w sposób jawnie przeczący niedawnym orzeczeniom sądów, a ostatnio w ogóle nie reaguje na pisma w tej sprawie. Podkreślają ponadto, że udostępnienie tych zasobów nie wymaga absolutnie żadnych środków czy kosztów, gdyż użyteczne informacje są już udostępniane elektronicznie, ale pod absurdalnie restrykcyjnymi licencjami.

Stowarzyszenie zaznacza jednocześnie, że coraz więcej samorządów i instytucji publicznych (m.in. Lasy Państwowe oraz Państwowa Straż Pożarna) nie mają problemów z udostępnianiem swoich zasobów, a nawet same korzystają z OpenStreetMap. Wyjątkiem są jednak instytucje podległe MAC, przede wszystkim GUGiK. W związku z tym autorzy listu zwracają się do ministra Boniego z prośbą o wyjaśnienie „swoistego paradoksu”, polegającego na tym, że z jednej strony MAC zachęca do otwierania zasobów i udostępniania danych społeczeństwu, a z drugiej strony podległy mu urząd buduje „mur” nie do przebicia i przeczy tej idei.

Pełna treść listu

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

co sie szczypiecie piszcie do premiera minister to przecież pikuś.
    1 
 1 
... Jak dla mnie list ma trochę zbyt ostry i konfrontacyjny charakter... ale może coś to da. PTG swego czasu pisało do MAC w łagodniejszym tonie i niewiele to dało. A poza tym faktycznie na stronie Boniego jest mnóstwo bicia piany o otwartości zasobów, ale działań w tym kierunku żadnych. Wóz albo przewóz. Albo nie walimy ściemy i konsekwentnie trzymamy zasoby zamknięte ("kryzys" będzie tu zapewne użytecznym argumentem) albo decydowanie wprowadzamy politykę otwartości danych.
    2 
 2 
korekta ...2 z wielu przykładów wielokrotnego opodatkowania
    1 
 1 
Do WlaKom Z jednej strony masz oczywiscie racje, z drugiej strony zastanawiam sie czy konsekwentnie bojkotujesz autostrady płatne (szczególnie te zbudowane przez państwo). Niestety to tylko 2 przykłady wielokrotnego opodatkowania...
    1 
 2 
Tomek1234 xxx (...um.warszawa.pl) Spokojnie, za rok będziecie sami korzystać z zasobów OSM i wtedy wam powiemy, że trzeba było udostępnić dane bo straciliśmy czas poświęcając się wklepywaniu budynków, które można było zaimportować. Kto wtedy będzie bardziej stratny?
    5 
 2 
Kara musi być GuGik myślał, że dzięki nowym przepisom wydrze dane z powiatów a tu zong, nie będzie dochodów. Trzeba myśleć i nie pisać przepisów pod dyktando firm, które mają aplikacyjki nic nie warte bez danych. Oni nie dość, że wezmą dane z GUGiK to w świetle prawa mogą po liftingu je odsprzedawać ?. Unijna dyrektywa mówi o udostępnieniu danych do wtórnego wykorzystania ale pozwala pobrać opłatę rekompensującą ich wytworzenie i utrzymanie. U nas zabrakło tych zapisów. Nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka...
    7 
 6 
robią dobrą robotę Osobiście walczyłem o udostępnienie danych w mojej miejscowości, pokazałem co można z tym zrobić, jak wielkie są korzyści, nie ukrywając też idei projektu. Niestety wystarczy, że będzie cień szansy na to, że będzie to niezgodne z prawem (nie wnikam w jego jakość) by nie ryzykować. Jeszcze jakaś kontrola by się napatoczyła albo inne nieszczęście:/ Aż tak dużo w naszym życiu nie zmieniło by, gdyby dużo danych przestrzenny było by dostępnych w sieci. Chyba, że stołki były by zagrożone:)
    8 
 4 
argumenty w postaci ustaw i rozporządzeń są ogólnie dostepne tylko trzeba je czytać w CAŁOŚCI a nie to co pasuje. A reszta to retoryka zbitek słów o mniejszym lub większym sensie zupełnie jak w sejmie bla bla bla.....lubicie to się produkujcie
    6 
 5 
OSM prosi Boniego o interwencję w GUGiK Czy ktoś ma przynajmniej jeden argument, dlaczego ja, jako podatnik, wraz z innymi podatnikami, którzy zlecili firmie zbieranie danych kartograficznych, określili wymogi, zapłacili im za tą pracę z kieszeni podatnika, mam płacić dodatkowo lub pytać się jak używać informacje których jestem współwłaścicielem? Jedynie co można, to obciążyć mnie ustawową opłatą skarbową, ograniczyć czas czas korzystania z tych danych do godzin urzędowania, oraz ukarać, kiedy sprzedając te dane lub już przetworzone, nie płacę podatku od zysku. Problem w tym, że niektórzy prawnicy powołują się na prawo z okresu państwo-obywatel, gdzie pojęcie prawne "podatnik, jego prawa i przywileje" było jeszcze nie znane. Czyli mają do wybory, douczyć się lub przejść na emeryturę.
    7 
 7 
radmar Bo za coś trzeba utrzymać tą bandę pseudogeodetów #$%!!zących w stołki w gugiku, wodgikach i podgikach
    8 
 3 
powiedział ktoś... cyt.: "OSM Uważam, że dane nie powinny być udostępnione. Z jakiej racji - kolejna kampania pozyskania danych ale dla czyich celów? I w jakim celu ?" Bo widzisz - gdybyś sobie zadał trud i przeczytał to być może dotarło by do Ciebie, że z danych zgromadzonych w OSM korzystać może... każdy... bezpłatnie. Dlaczego za zasoby tworzone z naszych podatków mamy płacić ponownie chcąc wykorzystać te dane?
    3 
 10 
NN Służby, gminy korzystają z OSM to dlaczego nie mogą do niego dać coś od siebie? Dlaczego UM zaczyna się interesować OSM dopiero gdy na mapie wygląda fajnie? Dlaczego marnujemy czas na mapowanie czegoś co jest w zasobach? Przez ten czas można wprowadzać dane, których żaden geoportal nie ma.
    3 
 6 
bo widzicie chłopaki orzecznictwo w Polsce to nie jest źródło prawa. U nas nie ma prawa precedensu. Trudno pojąć jak widzę.
    4 
 9 
OSM Uważam, że dane nie powinny być udostępnione. Z jakiej racji - kolejna kampania pozyskania danych ale dla czyich celów? I w jakim celu ?
    11 
 5 
#$%!!ziuchy Mogliby się podzielić. Dla dobra Straży Pożarnej :-(
    2 
 3 



zobacz też:

GUGiK nie uwolni danych

W piśmie do głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego przedstawiciele otwartych projektów kartograficznych...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
według Euklidesa punkt jest tym, co nie ma części?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Henryk Leśniok (1914-2007)

Henryk  Leśniok  (1914-2007)
Urodził się 14 kwietnia 1914 r. w Chorzowie, tam też w 1932 r. zdał maturę. Studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej ukończył w 1937 r. Do momentu powołania do służby wojskowej pracował jako fotogrametra w Polskich Liniach Lotniczych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1872
We Włoszech powstał Wojskowy Instytut Topograficzny (od 1882 r. Wojskowy Instytut Geograficzny). Pierwszym zadaniem jednostki jest wykonanie mapy topograficznej Włoch w skali 1:100 000.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2