wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-12-22| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Bezpilotowy śmigłowiec z hydrograficznym skanerem

Austriackie firmy Riegl oraz Schiebel z powodzeniem zintegrowały hydrograficzny laserowy skaner lotniczy VQ-820-GU ze śmigłowcem Camcopter C-100. To pierwszy przypadek zainstalowania tego modelu sensora na bezpilotowej maszynie latającej.


Bezpilotowy śmigłowiec z hydrograficznym skanerem

W tym miesiącu przeprowadzono pierwsze powietrzne testy tej maszyny. Dzięki zainstalowaniu w specjalnym zasobniku skanera z zielonym laserem oraz odbiornika GNSS i inercyjnej jednostki pomiarowej śmigłowiec będzie wykorzystywany do precyzyjnych pomiarów topograficznych, a także batymetrycznych: jezior, rzek czy mórz. Do tego drugiego typu prac dotychczas wymagano kilkukrotnych nalotów za pomocą załogowego śmigłowca. Jak zapewnia firma Schiebel, dzięki wykorzystaniu UAV koszty takiej misji znacznie spadną, a maszynę będzie można poderwać zarówno za dnia, jak i w nocy. Nie bez znaczenia są także kwestie bezpieczeństwa. S-100 można bowiem wysłać w miejsca, gdzie misja załogowa wiązałaby się ze zbyt dużym ryzykiem dla pilotów.

S-100 ma zasięg do 200 km, może unosić się w powietrzu do 10 godzin, a jego udźwig to 34 kg. VQ-820-GU skanuje natomiast do 200 linii na sekundę, a częstotliwość lasera osiąga 280 kHz. Dzięki dobraniu odpowiedniej długości fali laser penetruje wodę na głębokość do 1 secchi.

Źródło: Schiebel, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ten skaner jest skierowany do pomiaru wód śródlądowych. głębokość 1 secchi w przypadku morza jest stanowczo za płytka

ciekawe jak ten helikopterek zachowuje się podczas większych podmuchow. Nad naszym Bałtykiem jednak dość często wieje.

2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS