wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2012-12-03| GIS, Mapy, Teledetekcja, Edukacja, Instytucje

Bezzałogowiec wesprze wrocławskich geografów

Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego 27 listopada w Kotlinie Kłodzkiej przeprowadził pierwsze testy zakupionej właśnie bezpilotowej maszyny latającej.


Bezzałogowiec wesprze wrocławskich geografów

Samolot będzie wykorzystywany do zbierania cyfrowych zdjęć lotniczych, które następnie będą przetwarzane do postaci ortofotomapy oraz numerycznych modeli pokrycia terenu. Dane posłużą m.in. do stałego monitoringu rzek z powietrza i wesprą budowany przez wrocławskich naukowców system prognozowania hydrologicznego. Monitoring dynamiki zjawisk zachodzących w dolinach rzek jest pierwszą inicjatywą badawczą bazującą na szeregach czasowych map generowanych z zastosowaniem tego bezzałogowca. Loty będą regularnie powtarzane w celu lepszego zrozumienia procesów hydrologicznych i geomorfologicznych. Kolejne mają się odbyć jeszcze w tym roku.

Jak wyjaśnia kierownik Zakładu Kartografii UWr. dr hab. Tomasz Niedzielski, rozdzielczość produktów kartograficznych wykorzystujących materiały dostarczone przez ten statek dochodzi do 3 cm. Oznacza to, że z ich użyciem można prowadzić monitoring nawet bardzo małych elementów na powierzchni Ziemi. Jednak nie tylko wysoka rozdzielczość stanowi o potencjale tego sprzętu. – Dzięki jego małej masie i niewielkim rozmiarom możemy często powtarzać obserwacje, organizując loty nad tymi samymi obszarami. Daje to możliwość zapisu zmian pewnych cech środowiska zarówno w czasie, jak i w przestrzeni – dodaje Niedzielski.

To już druga geograficzna instytucja naukowa w Polsce posiadająca własną bezzałogową maszynę latającą do celów fotogrametrycznych. Wcześniej podobny sprzęt zakupił Zakład Kartografii, Teledetekcji i Systemów Informacji Geograficznej Instytutu Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Źródło: Uniwersytet Wrocławski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
temat Do tego dochodzi Politechnika Rzeszowska, mają bezpilotowca do fotogrametrii już od chyba dwóch lat.zobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt