Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-12-03| GIS, Mapy, Teledetekcja, Edukacja, Instytucje

Bezzałogowiec wesprze wrocławskich geografów

Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego 27 listopada w Kotlinie Kłodzkiej przeprowadził pierwsze testy zakupionej właśnie bezpilotowej maszyny latającej.


Bezzałogowiec wesprze wrocławskich geografów

Samolot będzie wykorzystywany do zbierania cyfrowych zdjęć lotniczych, które następnie będą przetwarzane do postaci ortofotomapy oraz numerycznych modeli pokrycia terenu. Dane posłużą m.in. do stałego monitoringu rzek z powietrza i wesprą budowany przez wrocławskich naukowców system prognozowania hydrologicznego. Monitoring dynamiki zjawisk zachodzących w dolinach rzek jest pierwszą inicjatywą badawczą bazującą na szeregach czasowych map generowanych z zastosowaniem tego bezzałogowca. Loty będą regularnie powtarzane w celu lepszego zrozumienia procesów hydrologicznych i geomorfologicznych. Kolejne mają się odbyć jeszcze w tym roku.

Jak wyjaśnia kierownik Zakładu Kartografii UWr. dr hab. Tomasz Niedzielski, rozdzielczość produktów kartograficznych wykorzystujących materiały dostarczone przez ten statek dochodzi do 3 cm. Oznacza to, że z ich użyciem można prowadzić monitoring nawet bardzo małych elementów na powierzchni Ziemi. Jednak nie tylko wysoka rozdzielczość stanowi o potencjale tego sprzętu. – Dzięki jego małej masie i niewielkim rozmiarom możemy często powtarzać obserwacje, organizując loty nad tymi samymi obszarami. Daje to możliwość zapisu zmian pewnych cech środowiska zarówno w czasie, jak i w przestrzeni – dodaje Niedzielski.

To już druga geograficzna instytucja naukowa w Polsce posiadająca własną bezzałogową maszynę latającą do celów fotogrametrycznych. Wcześniej podobny sprzęt zakupił Zakład Kartografii, Teledetekcji i Systemów Informacji Geograficznej Instytutu Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Źródło: Uniwersytet Wrocławski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama