wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2012-11-29| Geodezja, Edukacja, Imprezy

Studenci w Laboratorium Geodynamicznym w Książu

W ostatnią sobotę, 24 listopada, grupa ponad dwudziestu studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, członków i sympatyków Stowarzyszenia Studentów „Geoida”, wybrała się do Książa, by zwiedzić zarówno piękny kompleks zamkowy, jak i Laboratorium Geodynamiczne CBK PAN.


Studenci w Laboratorium Geodynamicznym w Książu

Zamek Książ to trzecia co do wielkości taka budowla w Polsce. Jego najstarsza część pochodzi z XIII wieku. Miłośnicy odkrywania tajemniczych miejsc znajdą tam stare, poniemieckie korytarze z okresu II wojny światowej, w których obecnie mieszczą się właśnie Laboratoria Geodynamiczne i Sejsmograficzne. Od lat siedemdziesiątych XX wieku prowadzone są tam badania pływów skorupy ziemskiej, a od dziewięćdziesiątych – także badania grawimetryczne, czy pomiary naprężeń w górotworze.

Studenci wysłuchali wykładu prof. Marka Kaczorowskiego, który opisał warunki geologiczne panujące w Książu, używany sprzęt badawczy, jak również pracę samego Laboratorium. Przysłowiową „wisienką na torcie” było zwiedzanie podziemi leżących prawie 50 metrów pod dziedzińcem zamkowym. Wszystkie znajdujące się tam instrumenty były dokładnie opisane przez profesora. Warto zaznaczyć, że niektóre z nich prof. Kaczorowski skonstruował samodzielnie. Studenci mogli podziwiać m.in. tensometr, inklinometr wahadłowy, inklinometr hydrostatyczny, stanowisko grawimetru Lacoste&Romberg, czy stanowisko grawimetru absolutnego (przeważnie FG5).


Stanowisko pomiarowe inklinometru hydrostatycznego

Uczestnicy wycieczki mieli również okazję zwiedzić wspaniałe komnaty zamku oraz jego otoczenie, przede wszystkim rozległe ogrody, czemu sprzyjała wyśmienita pogoda.

Emilia Fryszkowska i Jakub Szymański (?Geoida?)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Książ w Książu jest ekstra polecam!!!

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt