Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-20| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Studenci skanują klif w Redłowie

W związku pojawieniem się informacji o akcji zepchnięcia schronu ze szczytu 30-metrowego klifu w Gdyni Redłowie, geodezyjne Koło Naukowe Hevelius działające przy Politechnice Gdańskiej postanowiło zeskanować ten fragment wybrzeża wysokiego Zatoki Gdańskiej.


Studenci skanują klif w Redłowie

W ostatni weekend października studenci, wykorzystując skaner laserowy Leica C10 oraz nabyte umiejętności, przeprowadzili pierwszy pomiar. Zaplanowali także drugą sesję, a ze zdobytych w ten sposób danych stworzą dwa porównawcze modele 3D, przedstawiające fragment klifu przed i po zrzuceniu obiektu.

Największą trudnością w przeprowadzeniu sesji pomiarowej było dobranie punktów, nad którymi ustawiano skaner, tak by jednocześnie znajdowały się poza strefą oddziaływania zrzucanego bunkra oraz zapewniały odpowiednią wizurę na klif. Studenci Koła ze wsparciem opiekunów projektu – mgr inż. Agnieszki Jurkowskiej i dr. inż. Jakuba Szulwica – znaleźli proste rozwiązanie problemu. Połączenie technik GPS i odpowiedniego ustawienia tarczek do łączenia skanów pozwoliło na stworzenie niezależnego układu współrzędnych punktów skanu bez konieczności stabilizacji. Poprzez powtórzenie tych czynności przy drugim skaningu z łatwością można porównywać oba modele.

Niniejsza metoda prosta w wykonaniu przy względnie krótkich pracach polowych może być dobrym pomysłem na cykliczne obserwowanie klifu w przyszłości. Fragmenty wybrzeża w gdyńskiej dzielnicy Redłowo na skutek działania fal morskich potrafią cofnąć się każdego roku nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Zatem opracowania w formie modelu mogą stać się formą dokumentacji tego bardzo dynamicznie zmieniającego się wybrzeża.

W projekcie wzięli udział przedstawiciele Koła Naukowego Hevelius: Karolina Sypień (prezes), Dawid Lewczuk (zastępca prezesa), Ola Zaradny, Anna Maliszewska, Marta Kręzel, Magda Cichosz, Aleksander Wojtowicz, Konrad Stolarczyk, Paweł Wałdoch. Przemek Kociemski.

Więcej informacji o skanowania klifu na stronie www.knhevelius.pl

Karolina Sypień


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS