Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-11-13| GNSS

Podejrzenia o korupcję przy budowie GLONASSA

Jak podaje agencja ITAR-TASS, generalny projektant rosyjskiego systemu satelitarnego GLONASS Jurij Urliczicz został zwolniony ze stanowiska, choć pozostaje nadal dyrektorem spółki Rosyjskie Systemy Kosmiczne (RSK).


Podejrzenia o korupcję przy budowie GLONASSA

Odejście Urliczicza związane jest z dochodzeniem w sprawie domniemanych nadużyć finansowych i korupcji oraz zakulisowymi walkami między różnymi siłami politycznymi, agencjami i sektorem przemysłowym.

W lipcu zeszłego roku policja przeprowadziła rewizję w jego biurze i kilku firmach kooperujących z RSK w ramach śledztwa prowadzonego przez rosyjskie MSW dotyczącego fikcyjnych zleceń wartości 17 mln dolarów wystawianych przez RSK. Firmy temu zaprzeczyły. W marcu tego roku szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos oskarżył spółkę o defraudację miliardów rubli z rządowych funduszy. Od tego czasu stosunki między RSK a agencją są napięte.

Z kolei kilka dni temu MSW oskarżyło nienazwanych z imienia urzędników związanych z programem GLONASS o defraudację 6,5 mld rubli (ok. 200 mln dolarów). Według śledczych pieniądze wyprowadzono poprzez fikcyjne firmy.

Wicepremier Władisław Surkow wsparł dochodzenie w sprawie malwersacji funduszy przeznaczonych na GLONASS. Jak powiedział: rząd jest zainteresowany śledztwem i ujawnieniem korupcji przy realizacji tego programu.
Po serii niepowodzeń w ostatnich latach związanych z nieudanymi startami satelitów GLONASS oskarżenia o korupcję w sektorze kosmicznym są kolejną rysą na tym rosyjskim programie nawigacyjnym.

RSK zatrudnia 4 tys. osób i jest następcą radzieckich instytutów naukowych powstałych w 1946 r. dla wsparcia rozwoju programu nuklearnego. Od 2009 r. jest spółką akcyjną.

AB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama