Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-10-23| Geodezja, GIS, Firma, Software

Bentley Forum z naciskiem na chmurę

W ciągu ostatniego roku możliwości oprogramowania Bentley Systems w zakresie przetwarzania chmury punktów znacznie wzrosły. Szczegóły można było poznać na dorocznym spotkaniu Bentley Forum, które odbyło się wczoraj (22 października) w Warszawie.


Bentley Forum z naciskiem na chmurę

Nowe narzędzia do przetwarzania danych ze skaningu laserowego to w dużej mierze efekt przejęcia w zeszłym roku przez Bentley Systems firmy Pointools – znanego dostawcy oprogramowania geoprzestrzennego o tej samej nazwie. Skutki tej transakcji zaprezentował na Bentley Forum sam Faraz Ravi – współzałożyciel Pointools oraz były prezes jej zarządu. Jak wyjaśnił, najwięcej narzędzi do przetwarzania chmury punktów wbudowano w oprogramowanie Descartes. Umożliwiają one nie tylko import danych w różnych formatach oraz wizualizację, ale także zaawansowane opcje snapowania, klasyfikacji punktów czy automatycznej digitalizacji obiektów.

Z kolei w oprogramowaniu Geospatial Server rozwiązano problem przesyłania tego typu danych przez internet, co było dotychczas o tyle kłopotliwe, że zajmowały one wiele gigabajtów pamięci. Teraz odbywa się to płynnie, gdyż metodą strumieniową transmitowane są tylko potrzebne w danej chwili fragmenty chmury.

Zupełną nowością dla obróbki danych ze skaningu jest w ofercie Bentleya aplikacja Pointools V8i. To zintegrowany z pakietem tej korporacji znany program Pointools Edit wzbogacony m.in. o nowy interfejs użytkownika czy możliwość przetwarzania większej ilości danych. Zdaniem Faraza Raviego aplikację wyróżnia m.in. szybkie wyświetlanie dużych chmur punktów (nawet na słabszych komputerach) czy jedne z lepszych na rynku mechanizmów automatycznego wykrywania kolizji. Zapowiedział ponadto, że już wkrótce Bentley wypuści bezpłatny program Pointools View V8i do przeglądania danych ze skaningu laserowego.

Chmurę punktów z powodzeniem można edytować także w podstawowej aplikacji Bentleya, czyli MicroStation, co w praktyce zaprezentował Bartosz Ajszpur z firmy 3Deling (nowy partner Bentley Systems Polska). Jego zdaniem mimo skromniejszych możliwości obróbki danych LiDAR względem np. Descartesa software ten sprawdzi się również w większych przedsięwzięciach. Dla przykładu firma 3Deling wykorzystuje MicroStation w projekcie wymagającym połączenia aż 3 tys. skanów.

W tegorocznym Bentley Forum wzięło udział ponad 120 uczestników

Na Bentley Forum nie zabrakło także modnego tematu przetwarzania w chmurze, a konkretnie oprogramowania ProjectWise do zarządzania danymi o projekcie. Zdaniem przedstawicieli Bentley Systems Polska praktyka pokazuje, że jego wykorzystanie prowadzi do sporych oszczędności (w Polsce wdrożono je m.in. dla PKP PLK). A jeśli ktoś nie jest o tym przekonany, zawsze może skorzystać z wdrożenia pilotażowego. Jeśli zdecyduje się potem na pełną implementację, jej koszty zostaną obniżone o wartość wykonanych wcześniej prac, a dane wprowadzone już do ProjectWise będą zachowane.

Jak szczerze przyznał Aleksander Cimbalak ze słowackiej firmy ACE Enterprise, nawet oprogramowanie Bentley Systems nie jest idealne w każdej sytuacji. Dlatego przy większych projektach konieczne jest równoległe korzystanie z innych pakietów oprogramowania. Ale to rodzi dodatkowe koszty i utrudnia wymianę danych. Rozwiązaniem jest aplikacja BECS (Bentley Enterprise Connection Services), która automatyzuje przepływ informacji między różnymi systemami informatycznymi. Jej głównymi zaletami są: prostota obsługi (niewymagająca znajomości języków programowania) oraz wszechstronność (software jest kompatybilny z ponad trzystu pakietami). Cechy te doceniły już takie firmy, jak Volkswagen, Toyota czy Samsung – chwalił się Aleksander Cimbalak.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama