|2012-10-16|
Mapy, Edukacja, Ludzie, Kataster
Dzieje Łodzi na mapach w księgarni GEODETY
„Łódź na mapach 1793-1939” – unikatowa publikacja, która prezentuje dzieje Łodzi przez pryzmat map powstałych w tamtych czasach, jest już dostępna w naszej księgarni.
Zawiera doskonałej jakości reprodukcje 40 map i planów miasta od 1793 do 1939 roku uzupełnione zdjęciami lotniczymi współczesnej Łodzi. Wybrane mapy zostały wydrukowane na rozkładanych planszach, a na część z nich można nałożyć kalki na których naniesiono zarys współczesnych granic Łodzi wraz z istniejącym układem drogowym lub zabudową. To ciekawe rozwiązanie ułatwia czytelnikowi odkrywanie pozostałości dawnej urbanistyki, nazewnictwa, a nawet budynków czy zbiorników wodnych.
Prezentowane mapy i plany zostały wybrane przez autorów publikacji ze zbiorów kartograficznych znajdujących się w łódzkich archiwach, a także archiwach Warszawy, Poznania i Berlina. Każda mapa zaopatrzona jest w przystępny opis treści oraz okoliczności związanych z jej powstaniem. Przybliżono też postaci autorów – dawnych mierniczych, geometrów, kartografów i geografów. W tekstach można znaleźć wiele ciekawostek i nieznanych dotąd faktów z dziejów Łodzi.
Pomysłodawcą publikacji, a zarazem autorem fotografii z lotu ptaka jest wydawca Jacek Kusiński. Przy tworzeniu albumu współpracowali: dr Maciej Janik (historyk, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi), Mariusz Stępniewski (geoinformatyk z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej) oraz Zdzisław Szambelan (geodeta, dyrektor WBGiTR w Łodzi).
Książka – jak mówi jeden z jej autorów Zdzisław Szambelan – nie jest naukowym opracowaniem tematu, nie pretenduje też do rangi atlasu historycznego Łodzi. Jest to opowieść o rozwoju przestrzennym Łodzi przemysłowej oraz o ludziach związanych z miastem i ich dokonaniach kartograficznych – dodaje.
Album liczący 200 stron można nabyć w księgarni GEODETY, kosztuje 135 zł.
AW
|