|2012-10-12|
Geodezja, Mapy, Edukacja, Ludzie
Łódź, jakiej nie znacie
Wspólnym wysiłkiem kilku wydawców ukazał się niezwykle interesujący album „Łódź na mapach. 1793-1939”.
Pomysłodawcą publikacji był wydawca Jacek Kusiński, a przy jego tworzeniu współpracowali: dr Maciej Janik – historyk, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi, Mariusz Stępniewski – geoinformatyk z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz Zdzisław Szambelan – geodeta, dyrektor WBGiTR w Łodzi.
W książce przedstawiono 40 planów i map Łodzi z okresu 1792-1939 wybranych ze zbiorów kartograficznych znajdujących się w łódzkich archiwach, a także archiwach Warszawy, Poznania i Berlina. Autorzy w przystępny sposób omówili treść każdej z map oraz przybliżyli okoliczności związane z ich powstaniem. Pokazali również autorów tych dzieł – dawnych mierniczych, geometrów, kartografów i geografów. W tekstach można znaleźć wiele ciekawostek i nieznanych dotąd faktów z dziejów Łodzi.
Album otwiera pierwszy kartograficzny obraz miasta wykonany w 1793 roku, kiedy to Łódź znalazła się na terenie zaboru pruskiego. Poza materiałem ilustracyjnym i opisami w publikacji zamieszczono dodatkowe elementy ułatwiające czytelnikom poznawanie dziejów miasta oraz możliwość konfrontacji jego dawnego obrazu z dzisiejszym. Ważnym wyróżnikiem albumu są fotografie Łodzi z lotu ptaka autorstwa Jacka Kusińskiego.
Prace nad 200-stronicowym albumem trwały prawie dwa lata. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Łodzi, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz firm: Atlas, PGE i PZU SA.
Jerzy Przywara
|