Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-10-11| Geodezja, Sprzęt, Firma, Imprezy

Jak Polacy wypadli na Intergeo

Wśród pół tysiąca wystawców na targach Intergeo w Hanowerze (9-11 października) były tylko cztery polskie firmy. Mimo niewielkiej liczby ich stoiska przyciągały uwagę.


Jak Polacy wypadli na Intergeo

WPG SA jest weteranem tej imprezy, swoją ofertę prezentuje już po raz 20 (fot. obok). W tym roku oprócz usług związanych z geodezyjną obsługą budownictwa czy skanowaniem laserowym firma promowała także projekt integracji niemieckiej (ALKIS) oraz polskiej bazy danych obiektów topograficznych (BDOT) realizowany na zlecenie GUGiK.

Jak podkreśla wiceprezes WGP SA Jacek Uchański, po ukończeniu całego przedsięwzięcia (obecnie jego kolejnym etapem zajmuje się OPEGIEKA Elbląg) Polacy będą mogli korzystać z ALKIS-a niemal jak z BDOT, a Niemcy odwrotnie. Jego zdaniem dobrze byłoby nie poprzestać na tym projekcie i w podobny sposób zintegrować BDOT z pozostałymi sąsiadami.

Tuż obok WGP SA swoją ofertę prezentowała warszawska firma Taxus SI (po raz drugi na Intergeo). Sąsiedztwo nie jest przypadkowe, gdyż obie spółki współpracowały m.in. przy opracowaniu ortofotomapy stołecznej oczyszczalni Czajka. Do wykonania zdjęć posłużył bezpilotowy samolot AVI-1, który był najważniejszym elementem stoiska Taxusa (fot poniżej).

Oprócz tego firma pokazała prototyp drugiej maszyny z zasobnikiem na sensory fotogrametryczne o większej pojemności oraz nieco większym udźwigiem. Rozszerzy to możliwości wykorzystania tych bezpilotowców w misjach fotogrametrycznych. A popyt na usługi powoli, ale rośnie. Wieńczysław Plutecki z Taxusa powiedział, że jego firma ukończyła ostatnio rekordowy projekt z wykorzystaniem AVI-1. Polegał on na wykonaniu ortofotomapy z pikselem 20 cm dla obszaru 20 km kw. Nadleśnictwa Krasnystaw, co wymagało przeprowadzenia 6 nalotów.

Tę samą branżę reprezentuje debiutant na targach firma Fotomapy z Grodziska Dolnego koło Leżajska. Dotychczas była znana przede wszystkim ze świadczenia usług fotolotniczych z wykorzystaniem bezpilotowego samolotu Pteryx. Na targach zaprezentowała swoją drugą maszynę – EasyMap. Jak wyjaśnia Tomasz Szypuła, jest to oferta dla klientów mniej doświadczonych. Sterowania tym samolotem można się nauczyć w ciągu miesiąca, podczas gdy w przypadku Pteryksa może to zająć nawet rok.

Ciekawym rozwiązaniem są przyciski na kadłubie umożliwiające podstawową obsługę UAV, bez konieczności korzystania z komputera polowego. EasyMap jest znacznie mniejszy od Pteryksa. W jednym nalocie może zobrazować do 2 km kw. terenu (w przypadku starszego i większego brata jest to nawet 10 km kw.). Jego cena promocyjna na Intergeo wynosi 13 tys. euro. Tomasz Szypuła zapowiada, że wkrótce firma zaprezentuje swój trzeci bezpilotowiec – tym razem znacznie większy od poprzedników.

Debiutantem na Intergeo jest także spółka OPEGIEKA Elbląg. Jak mówi Jakub Krawczyk, kierownik Zakładu Lotniczego, głównym celem obecności na targach jest chęć rozszerzenia obecności na europejskim rynku. Oprócz usług na bazie lotniczej platformy fotogrametrycznej i drona OPEGIEKA oferowała również korzystanie ze swojej „chmury” w elbląskim GIS Center. Jakub Krawczyk podkreśla, że choć na targach wiele firm prezentuje usługi cloud computing, to rozwiązanie OPEGIEKA wyróżnia przede wszystkim neutralność względem dostawców oprogramowania instalowanych w GIS Center.

Pośrednio na targach obecna była także firma Tatuk GIS z Gdyni – producent oprogramowania GIS-owego o tej samej nazwie. Z pakietem można było zapoznać się na stoisku belgijskiej spółki SmallToGo.

Krótko mówiąc, polska reprezentacja na Intergeo 2012 była najliczniejsza w historii.


Zobacz zdjęcia z Intergeo w naszej Galerii

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS