Jutro, czyli 1 grudnia, o godzinie 14 w Muzeum Historii Szczecina, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie, otwarta zostanie wystawa „XVIII-wieczna kartografia Szczecina”.
Wystawa prezentuje okres w historii Szczecina, kiedy miasto przekształcono w jedną z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie twierdz. Przesądzała ona o jego rozwoju – a w późniejszym okresie – o stagnacji (aż do 1873 r.). Przy realizacji nowych umocnień wykorzystano doświadczenia wybitnego inżyniera fortyfikacyjnego Gerarda Corneliusza von Walrave. W zbiorze kartograficznym znajduje się wyjątkowej wartości kolekcja planów, która pokazuje proces tworzenia twierdzy szczecińskiej, w tym oryginalne rysunki z kolekcji Joachim Ernst Stiftung Dessau oraz zespół fotokopii przedwojennych, wykonanych głównie z zasobów archiwów Berlina. Zbiór nie był dotąd prezentowany w całości, a opatrzony wyjaśnieniami umożliwia prześledzenie przeobrażeń idei umocnienia miasta od wstępnej koncepcji do realizacji. Oprócz rysunków związanych z pruskimi budowlami militarnymi w muzealnej kolekcji zachował się zbiór rękopiśmiennych planów, które rejestrują podziały gruntów w różnych częściach miasta. Stanowią one dokument zagospodarowania terenu i stosunków własnościowych w XVIII-wiecznym Szczecinie.
Wystawę będzie można oglądać do połowy lutego przyszłego roku.
Będzie jej towarzyszyć wystawa „W służbie Geodezji i Kartografii – 60 lat geodezji na Pomorzu Zachodnim” zorganizowana przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Oddział w Szczecinie.