wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-11-30| Mapy, Imprezy

Wystawa „XVIII-wieczna kartografia Szczecina”


Jutro, czyli 1 grudnia, o godzinie 14 w Muzeum Historii Szczecina, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie, otwarta zostanie wystawa „XVIII-wieczna kartografia Szczecina”.

Wystawa prezentuje okres w historii Szczecina, kiedy miasto przekształcono w jedną z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie twierdz. Przesądzała ona o jego rozwoju – a w późniejszym okresie – o stagnacji (aż do 1873 r.). Przy realizacji nowych umocnień wykorzystano doświadczenia wybitnego inżyniera fortyfikacyjnego Gerarda Corneliusza von Walrave. W zbiorze kartograficznym znajduje się wyjątkowej wartości kolekcja planów, która pokazuje proces tworzenia twierdzy szczecińskiej, w tym oryginalne rysunki z kolekcji Joachim Ernst Stiftung Dessau oraz zespół fotokopii przedwojennych, wykonanych głównie z zasobów archiwów Berlina. Zbiór nie był dotąd prezentowany w całości, a opatrzony wyjaśnieniami umożliwia prześledzenie przeobrażeń idei umocnienia miasta od wstępnej koncepcji do realizacji. Oprócz rysunków związanych z pruskimi budowlami militarnymi w muzealnej kolekcji zachował się zbiór rękopiśmiennych planów, które rejestrują podziały gruntów w różnych częściach miasta. Stanowią one dokument zagospodarowania terenu i stosunków własnościowych w XVIII-wiecznym Szczecinie.
Wystawę będzie można oglądać do połowy lutego przyszłego roku.

Będzie jej towarzyszyć wystawa „W służbie Geodezji i Kartografii – 60 lat geodezji na Pomorzu Zachodnim” zorganizowana przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Oddział w Szczecinie.

Źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS