O miejsce w tej edycji rządowego programu konkurowało 128 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk i centrów transferu technologii w całej Polsce. 93 kandydatów po ocenie formalnej zaproszono na rozmowy kwalifikacyjne, w których oceniano aplikacyjność badań, innowacyjność prowadzonych projektów, dotychczasowe sukcesy komercjalizacyjne, motywację do udziału w programie, zdolności komunikacyjne i znajomość języka angielskiego. Rekrutacja trwała od 24 lipca do 3 sierpnia br.
Z tej grupy wyłoniono ostatecznie 37 finalistów reprezentujących 27 instytucji naukowych z całej Polski. Dzięki wykładom prowadzonym przez wybitnych praktyków, kreatywnym warsztatom i wizytom studyjnym w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach dowiedzą się, jak skutecznie komercjalizować wyniki badań naukowych.
Top 500 Innovators to największy rządowy program wspierania innowacyjności w nauce. Do końca 2015 roku planowany jest wyjazd aż 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities). Uczestnicy poprzedniej edycji programu trafili na kursy w Stanford University w sercu Doliny Krzemowej. Środowisko geodezyjne reprezentowała wówczas dr Albina Mościcka z Instytutu Geodezji i Kartografii.
Program w całości finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.