Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-08-03| Geodezja, Teledetekcja, Firma

AVI-1 nad autostradą A2

37 minut trwał dzisiejszy lot bezzałogowego samolotu AVI-1 firmy Taxus SI nad węzłem Wiskitki na autostradzie A2.


AVI-1 nad autostradą A2
W czasie lotu kamera zamontowana w samolocie zarejestrowała kilkaset zdjęć, które posłużą do wykonania ortofotomapy zjazdu z autostrady na drogę krajową nr 50 – inwestycji będącej właśnie na ukończeniu.

Napędzany silnikiem elektrycznym AVI-1 został wyrzucony ze specjalnej katapulty, potem przez kilkanaście sekund był sterowany z ziemi przez operatora, by następnie przejść w tryb autonomiczny i lot po zaprogramowanej trasie.
Zdjęcia były wykonywane aparatem Sigma z wysokości około 300 metrów. Zgodnie z planem lotu pokrycie podłużne i poprzeczne określono na 60-70%. Po zakończeniu samodzielnego lotu samolotu operator sprowadził go na ziemię. Do wylądowania 6-kilogramowemu AVI-1 wystarczyło kilkadziesiąt metrów wolnej przestrzeni. Przez cały czas parametry lotu i pracy samolotu były obserwowane na ekranie monitora dzięki utrzymywaniu stałej łączności radiowej z jednostką.

Firma Taxus SI od kilku lat rozwija system AVI-1. Kompozytowy samolot został wykonany przez firmę MSP według założeń Taxusa. Dzięki skalibrowanym kamerom i obróbce danych w oprogramowaniu EnsoMOSAIC opracowywane ortofotomapy osiągają rozdzielczość 5-10 cm w poziomie. W ubiegłym roku AVI-1 oraz gotowe produkty firma Taxus SI prezentowała z powodzeniem na Targach Intergeo w Norymberdze.

Obserwatorami dzisiejszej operacji nad skrzyżowaniem A2 z DK 50 byli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dla której szybkie pozyskiwanie zdjęć, ortofotomap lub numerycznego model terenu jest atrakcyjną propozycją wspierania procesu projektowania i inwentaryzacji dróg, a także rejestracji stanu prac na budowach prowadzonych przez agencję.

Zobacz zdjęcia w Fotogalerii

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS