Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-07-27| GIS, Firma, Ludzie, Instytucje

Esri nagradza GOPR

Podczas kończącej się dziś (27 lipca) w San Diego międzynarodowej konferencji użytkowników Esri przyznano ponad 170 nagród za specjalne osiągnięcia w GIS-ie (Special Achievement in GIS – SAG). Wśród laureatów znalazła się Grupa Podhalańska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.


Esri nagradza GOPR
W ramach nagrodzonego projektu opracowano zintegrowany system poszukiwania i ratownictwa (SAR). Rozwiązanie, bazujące m.in. na aplikacjach ArcGIS Desktop, ArcGIS Server Enterprise Standard oraz ArcPad, umożliwia:
• wyznaczenie prawdopodobnej lokalizacji poszukiwanej osoby,
• lokalizowanie ratowników w czasie rzeczywistym,
• analizę ich pracy w trakcie oraz po akcji,
• zdalne zarządzanie ekipami ratowniczymi.

Poza stacjonarnym system składa się także z mobilnego stanowiska dowodzenia zainstalowanego w pojeździe terenowym. Kolejnym elementem nagrodzonego rozwiązania są obroże telemetryczne, które zakładane są psom ratowniczym. Dzięki nim ratownicy mogą na bieżąco śledzić położenie swoich czworonożnych pomocników.

Dzięki wdrożeniu systemu udało się znacznie przyspieszyć prowadzenie akcji ratunkowych, a zarządzanie nimi stało się o wiele efektywniejsze, nawet gdy obok profesjonalnych ratowników uczestniczą w nich także wolontariusze.

Głównymi autorami nagrodzonego rozwiązania są: Mariusz Zaród, naczelnik GP GOPR oraz Rafał Chrustek, jego zastępca oraz analityk GIS w GP.

Projekt był realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach projektu pn. „Budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce” dofinansowanego ze środków Małopolskiego RPO na lata 2007-13. Milion złotych to łączna wartość wsparcia finansowego systemu, pochodząca z budżetu województwa małopolskiego oraz Unii Europejskiej.

Opis nagrodzonego systemu na stronie GP GOPR

Źródło: Esri Inc. JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS