Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-07-23| Teledetekcja, Firma

DigitalGlobe przejmuje GeoEye

Zarządy firm teledetekcyjnych DigitalGlobe i GeoEye jednogłośnie zaakceptowały wartą 900 mln dolarów umowę dotyczącą fuzji obu tych przedsiębiorstw.


DigitalGlobe przejmuje GeoEye <br />
fot. GeoEye
fot. GeoEye
Obie spółki mają kontynuować działalność pod nazwą DigitalGlobe. Będzie to największa firma na światowym rynku zajmująca się dostarczaniem zobrazowań satelitarnych. Zgodnie z porozumieniem dotychczasowi udziałowcy DigitalGlobe będą mieli 64% udziałów w nowym przedsiębiorstwie, a GeoEye – 36%. Nowy zarząd będzie się składał z 10 członków – 6 będzie pochodziło z dotychczasowego zarządu DigitalGlobe, a czterech – z GeoEye.

W ostatnich miesiącach obie spółki podejmowały już nieudane próby przejęcia swojego konkurenta. Jest to związane przede wszystkim z kurczącymi się zamówieniami amerykańskiego rządu w ramach programu EnhancedView, a zlecenia te stanowiły ponad połowę przychodów obu tych spółek. Analitycy przewidywali więc, że jedna z tych firm nie wytrzyma konkurencji, ze wskazaniem na GeoEye.

Firma DigitalGlobe aktualnie dysponuje wysokorozdzielczymi satelitami teledetekcyjnymi: QuickBird (wystrzelony w 2001 roku), WorldView-1 (2007 r.) i WorldView-2 (2009 r.). W planach spółka ma budowę aparatu WorldView-3, który ma znaleźć się na orbicie za dwa lata.

Konstelacja GeoEye składa się natomiast z satelitów Ikonos (1999 r.) oraz GeoEye-1 (2008 r.). Za rok ma do nich dołączyć GeoEye-2.

Źródło: DigitalGlobe, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama