Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-07-17| Teledetekcja, Imprezy

Techniki satelitarne dla rolnictwa

Praktyczne zastosowanie technik satelitarnych w rolnictwie było tematem seminarium, które odbyło się 16 lipca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.


Techniki satelitarne dla rolnictwa

O zastosowaniu tych technik w rolnictwie ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń mówiła prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, kierownik Zakładu Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii. Zwróciła ona uwagę na zwiększoną w ostatnich latach częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych powodujących znaczące straty w uprawach rolnych zarówno w województwie mazowieckim, jak i na terenie całego kraju. Przyczynami powstawania tych strat są: zjawisko suszy, będące wynikiem wzrostu temperatury w okresie wegetacyjnym oraz występowania okresów bezopadowych, jak również zjawisko wymarzania, czyli niekorzystne warunki przezimowania roślin ozimych. Obserwacje tych zjawisk mają szerokie zastosowanie w prognozowaniu i wyznaczaniu zasięgu szkód wywołanych przez powodzie, pożary i susze. Wspomagają one procesy decyzyjne dotyczące np. systemu ubezpieczeń rolnych, cen płodów i tym samym wpływają na funkcjonowanie gospodarki regionu i państwa. IGiK tymi zagadnieniami zajmuje się od kilku lat, wykorzystując nowoczesne metody teledetekcyjne.

W styczniu br. Instytut podpisał porozumienie o współpracy z samorządem województwa mazowieckiego. Obecnie z udziałem IGiK prowadzone są konsultacje dotyczące włączenia się w inicjatywę pod nazwą „Regiony wiedzy” finansowaną z 7. Programu Ramowego Komisji Europejskiej. Jej celem jest wzmocnienie potencjału badawczego regionów europejskich, m.in. poprzez wspieranie i zachęcanie do rozwoju w Europie regionalnych klastrów badawczych skupiających uczelnie, ośrodki badawcze, przedsiębiorstwa i władze regionalne. Dzięki tej inicjatywie zwiększy się zdolność regionów europejskich do inwestowania oraz rozwijania ich zaangażowania w badania, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju gospodarczego.

W seminarium zorganizowanym wspólnie przez samorząd województwa mazowieckiego i Instytut Geodezji i Kartografii (członków Stowarzyszenia Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne NEREUS) uczestniczyli m.in. główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Aktywność w Stowarzyszeniu NEREUS przyczyniła się również do powstania Klastra Kosmicznego Mazovia działającego przy wsparciu Agencji Rozwoju Mazowsza i skupiającego 20 członków – instytucji sektora biznesu i badawczo-rozwojowego zainteresowanych wykorzystaniem i rozwijaniem technologii kosmicznych. Celem głównym Stowarzyszenia jest wypracowanie nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych i dostosowanie ich do specyfiki regionów. W wyniku działalności stowarzyszenia podjęta została kolejna międzynarodowa inicjatywa – Projekt „Transport, Zdrowie i Środowisko, Inteligentne rozwiązania w kierunku zrównoważonej gospodarki miejskiej” (Traffic, Health and Environment, Intelligent Solutions for Sustaining Urban Economies – THE ISSUE). Strona brytyjska do udziału w definiowaniu projektu zaprosiła Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz współpracujący z samorządem w ramach Stowarzyszenia NEREUS Instytut Geodezji i Kartografii.

Źródło: Departament Geodezji i Kartografii UMWM


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS