|2012-07-04|
Teledetekcja, Edukacja
Coraz bliżej budowy największego na świecie radioteleskopu
Na granicy województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego stanie być może największy radioteleskop na świecie. To wspólna inicjatywa naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz innych polskich uczelni i ośrodków naukowych.
fot. wikipedia
|
|
|
|
|
|
Wczoraj (3 lipca) w Pałacu Dąbskich w Toruniu odbyło się pierwsze spotkanie 9 udziałowców konsorcjum pod nazwą „Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Narodowe Centrum Radioastronomii” (poza UMK są to m.in. Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Centrum Astronomii Polskiej Akademii Nauk).
Program spotkania obejmował przegląd dotychczasowych działań i dyskusje oraz przyjęcie harmonogramu wspólnych działań w ramach konsorcjum. Podczas narady wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński zadeklarował pełne poparcie dla konsorcjum i budowy radioteleskopu RT 90. Jest już wstępna propozycja lokalizacji. Radioteleskop ma stanąć w Borach Tucholskich w miejscowości Dębowiec (teren nadleśnictwa Osie). Ma nosić imię Jana Heweliusza – światowej sławy gdańskiego astronoma.
Finansowanie budowy zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt – jako krajowy ośrodek badawczy z zakresu astronomii – znalazł się na czele listy projektów umieszczonych na „Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej” zaakceptowanej MNiSW. Szacowany koszt budowowy radioteleskopu o średnicy 90 metrów wraz z potrzebną infrastrukturą może zamknąć się w kwocie 200 mln złotych. Gdyby inicjatywa ziściła się w takiej postaci, byłby to 3. pod względem wielkości radioteleskop na świecie. Prof. Andrzej Kus z UMK (inicjator budowy radioteleskopu) stwierdził jednak, że marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zaproponował, aby był on większy o 15 metrów, a wówczas koszt inwestycji wzrósłby o 100 mln zł. Marszałkowie obu zaangażowanych województw zadeklarowali wsparcie z funduszy unijnych. Gdyby ostatecznie zbudowano obiekt o średnicy ponad 105 m, byłby to największy radioteleskop na świecie. Według wstępnych informacji mógłby on powstać do 2016 roku.
W spotkaniu udział wziął wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński. Gospodarzem spotkania był rektor elekt UMK prof. Andrzej Tretyn oraz rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk, rektor Wojskowej Akademii Technicznej prof. gen. Zygmunt Mierczyk, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy prof. Antoni Bukaluk, a także rektorzy Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN Warszawa prof. Marek Sarna i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego PAN dr Maciej Stroiński.
Na fot. obecnie największy w Polsce radioteleskop o średnicy 32 metrów w Piwnicach k. Torunia
Źródło: sfera.umk.pl, dziennikbaltycki.pl
|