Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-07-04 | Teledetekcja, Edukacja

Coraz bliżej budowy największego na świecie radioteleskopu

Na granicy województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego stanie być może największy radioteleskop na świecie. To wspólna inicjatywa naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz innych polskich uczelni i ośrodków naukowych.


Ilustracja: Coraz bliżej budowy największego na świecie radioteleskopu <br />
fot. wikipedia
fot. wikipedia

Wczoraj (3 lipca) w Pałacu Dąbskich w Toruniu odbyło się pierwsze spotkanie 9 udziałowców konsorcjum pod nazwą „Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Narodowe Centrum Radioastronomii” (poza UMK są to m.in. Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Centrum Astronomii Polskiej Akademii Nauk).

Program spotkania obejmował przegląd dotychczasowych działań i dyskusje oraz przyjęcie harmonogramu wspólnych działań w ramach konsorcjum. Podczas narady wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński zadeklarował pełne poparcie dla konsorcjum i budowy radioteleskopu RT 90. Jest już wstępna propozycja lokalizacji. Radioteleskop ma stanąć w Borach Tucholskich w miejscowości Dębowiec (teren nadleśnictwa Osie). Ma nosić imię Jana Heweliusza – światowej sławy gdańskiego astronoma.

Finansowanie budowy zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt – jako krajowy ośrodek badawczy z zakresu astronomii – znalazł się na czele listy projektów umieszczonych na „Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej” zaakceptowanej MNiSW. Szacowany koszt budowowy radioteleskopu o średnicy 90 metrów wraz z potrzebną infrastrukturą może zamknąć się w kwocie 200 mln złotych. Gdyby inicjatywa ziściła się w takiej postaci, byłby to 3. pod względem wielkości radioteleskop na świecie. Prof. Andrzej Kus z UMK (inicjator budowy radioteleskopu) stwierdził jednak, że marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zaproponował, aby był on większy o 15 metrów, a wówczas koszt inwestycji wzrósłby o 100 mln zł. Marszałkowie obu zaangażowanych województw zadeklarowali wsparcie z funduszy unijnych. Gdyby ostatecznie zbudowano obiekt o średnicy ponad 105 m, byłby to największy radioteleskop na świecie. Według wstępnych informacji mógłby on powstać do 2016 roku.

W spotkaniu udział wziął wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński. Gospodarzem spotkania był rektor elekt UMK prof. Andrzej Tretyn oraz rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk, rektor Wojskowej Akademii Technicznej prof. gen. Zygmunt Mierczyk, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy prof. Antoni Bukaluk, a także rektorzy Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN Warszawa prof. Marek Sarna i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego PAN dr Maciej Stroiński.

Na fot. obecnie największy w Polsce radioteleskop o średnicy 32 metrów w Piwnicach k. Torunia

Źródło: sfera.umk.pl, dziennikbaltycki.pl


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
do 1884 r. przyspieszenie siły ciężkości pomierzono tylko w 122 punktach globu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Banachiewicz (1882-1954)

Tadeusz  Banachiewicz  (1882-1954)
Urodził się w Warszawie 13 lutego 1882 roku w rodzinie ziemiańskiej. W 1900 roku ukończył gimnazjum, uzyskując srebrny medal, a w 1904 roku – Wydział Fizykomatematyczny Uniwersytetu w Warszawie (złoty medal za pracę "Badania stałych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1994
Misja promu kosmicznego Endeavour w ramach amerykańsko-niemiecko-włoski ego programu radarowego zobrazowania powierzchni Ziemi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2