Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-11| Mapy

Zajrzyj do Gabinetu Lubinusa

Na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie udostępniono nową wystawę stałą poświęconą wybitnemu kartografowi Eilhardowi Lubinusowi (1565-1621).


Zajrzyj do Gabinetu Lubinusa

Najważniejszym elementem ekspozycji jest Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego. Opracowanie to zwane jest inaczej Mapą Lubinusa i powstawało w latach 1610-18 na zamówienie księcia szczecińskiego Filipa II. Skala dzieła to 1:235 000 przy wymiarach 2,21 x 1,25 m. Wystawiony egzemplarz został zreprodukowany na podstawie miedziorytu w 1758 roku. Za około 100 tys. zł został on zakupiony na początku tego roku ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Poza Mapą Lubinusa na ekspozycji można także zobaczyć m.in. repliki instrumentów używanych przez tego kartografa, jego dziennik sporządzony w trakcie wędrówki po Pomorzu, a także inne mapy i plany związane z tym regionem.

Źródło: CJG.Gazeta.pl, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS