Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-03| Geodezja, Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Walne Zgromadzenie GIG

Zwiększenie wpływu izby na kształt stanowionego prawa, likwidacja patologii w geodezji oraz konieczność stworzenia planu rozwoju geodezji i kartografii do 2030 roku to najważniejsze wnioski wypływające z Walnego Zgromadzenia Geodezyjnej Izby Gospodarczej, które odbyło się 2 czerwca w Warszawie.


Walne Zgromadzenie GIG
W czasie spotkania podsumowano ostatni rok pracy izby oraz przyjęto plan na kolejne miesiące.
Działalność organizacji można podzielić na dwa podstawowe obszary: sprawy związane z legislacją i interwencje.

Pierwszy obejmuje zarówno opiniowanie projektów aktów prawnych (głównie powstałych w GUGiK), jak i przygotowywanie propozycji nowych lepszych przepisów. Interwencje związane są ze sferą stosowania przepisów. Dotyczą najczęściej przypadków naginania prawa lub jego nieprzestrzegania przez urzędników administracji geodezyjnej.

Wiele problemów, z jakimi izba borykała się w ostatnim czasie, jest na tapecie od lat, ale wciąż nie znajdują one zrozumienia u decydentów.

Prezes GIG Bogdan Grzechnik (fot.) za nienormalną uznał sytuację, w której główny geodeta kraju nie może regulować spraw technicznych związanych z wykonywaniem zawodu geodety (to a propos wydanych niedawno standardów technicznych). Według niego nie do zaakceptowania jest też stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości ograniczające geodetom dostęp do ksiąg wieczystych, co przekłada się na wyniki firm. Paradoksem jest to, że dostęp ten ogranicza się grupie zawodowej, która uczestniczy w tworzeniu ksiąg. Uregulowania wymaga wciąż sprawa wynikająca z ograniczenia wykonywania prac scaleniowych do kręgu spółek należących do marszałków województw.

Do katalogu patologii, z jakimi izba ma do czynienia na co dzień, doliczyć trzeba pracę niektórych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej czy podobnych jednostek należących do PKP. W przypadku ODGiK w Piasecznie, Gdańsku czy Pruszczu Gdańskim potrzebna była ostatnio interwencja Izby u WINGiK-a, by unormować sytuację. W przypadku ośrodków kolejowych nie wiadomo, z kim o nich rozmawiać, bo działają według iście partyzanckich zasad.

Całość nieciekawego obrazu na linii „przedsiębiorca geodezyjny – państwo” dopełniają równie niewesołe spostrzeżenia dotyczące ostatnich tygodni. Mowa tu o rozporządzeniu o standardach wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, politycznej akcji pod hasłem „deregulacja” prowadzonej przez ministra Gowina czy chociażby problemach ministra Boniego z wyborem głównego geodety kraju.

W dyskusji, jak zwykle, obecna była sprawa utworzenia samorządu zawodowego i reorganizacji państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, by na powrót stał się on... państwowy.
Myśląc o dalszej przyszłości izba już kilka miesięcy temu przedstawiła tezy do nowego prawa geodezyjnego i kartograficznego. GIG postuluje również opracowanie strategii rozwoju geodezji i kartografii w perspektywie najbliższych kilkunastu lat.
W kwestiach organizacyjnych Walne Zgromadzenie dokonało m.in. wyborów uzupełniających do Rady Izby i Komisji Rewizyjnej, przyjęło budżet na lata 2012-13 oraz podniosło wysokość składki członkowskiej o 50% (niezmienianej od kilkunastu lat!).Geodezyjna Izba Gospodarcza powstała w 1994 roku, obecnie organizacja skupia 220 firm z całego kraju.
W posiedzeniu udział wzięli m.in.: p.o. głównego geodety kraju Jacek Jarząbek, przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej prof. Bogdan Ney, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko oraz sekretarz Stowarzyszenia Geodetów Polskich Włodzimierz Kędziora.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS