wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-05-31| Geodezja, Ludzie, Imprezy

Nie tylko kalendarz Majów

Kilkutygodniowa wyprawa prof. Janusza Śledzińskiego do Meksyku zaowocowała bogato ilustrowaną zdjęciami prelekcją (Warszawa, 30 maja). Z podróży, której trasa wyniosła 7 tys. km, profesor wrócił zafascynowany z jednej strony zabytkami tego kraju, ale z drugiej również jego poziomem cywilizacyjnym.


Nie tylko kalendarz Majów

Meksyk jest krajem o powierzchni blisko 2 mln km kwadratowych i 120 milionach ludności. Sama stolica, miasto Meksyk, liczy 28 mln mieszkańców. Trasa podróży wiodła przez atrakcje turystyczne, jak wulkany, piramidy czy skarby architektury sakralnej, ale profesor trafił także do miejsc, które rzadko odwiedzają turyści, jak przydrożne knajpki, małe galerie sztuki czy ludowe festyny. Było to możliwe dzięki temu, że przewodniczką była znana polska malarka Monika Dorota Śledzińska, od ponad 30 lat mieszkająca na meksykańskiej ziemi – prywatnie córka profesora.

Podróżnicy „zaliczyli” także kilka wyższych uczelni. Działający w stolicy, największy w całej Ameryce Łacińskiej UNAM, kształci blisko 300 tys. studentów i ma wśród absolwentów 3 prezydentów oraz 4 noblistów. Profesor śmiał się, że młodzież na całym świecie jest taka sama, bo wszędzie chodzi w… podartych spodniach.

Osobnego omówienia wymagałyby osiągnięcia Indian w zakresie kalendarza i astronomii jeszcze z okresu przed przybyciem Europejczyków. Nie tylko wyliczyli oni długość roku na 365 dni, ale potrafili również przewidywać zaćmienia Księżyca i Słońca. Pamiątką z wyprawy jest kalendarz Majów o wielkości sporego talerza (na fot.powyżej). Meksykański wieczór nie mógł się obyć bez etnicznej muzyki i oczywiście degustacji tequili.

Organizatorem spotkania na Politechnice Warszawskiej, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt osób, było Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW „Geoida”.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS