Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-05-09| Geodezja, Ludzie, Instytucje

Pożegnaliśmy prof. Wojciecha Janusza

27 kwietnia zmarł prof. Wojciech Janusz. Dzisiaj w ostatniej drodze towarzyszyła mu najbliższa rodzina oraz przyjaciele i współpracownicy z Instytutu Geodezji i Kartografii oraz Wydziału Geodezji Politechniki Warszawskiej.


Pożegnaliśmy prof. Wojciecha Janusza
Po mszy w kościele św. Jozafata kondukt żałobny przeszedł na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Nad trumną żegnali profesora długoletni współpracownicy: dr Marek Baranowski – dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii, prof. Bogdan Ney – były dyrektor IGiK i prof. Wojciech Wilkowski – redaktor naczelny „Przeglądu Geodezyjnego”, a także dr Andrzej Pachuta z Politechniki Warszawskiej.

Dr Marek Baranowski przypomniał drogę życiową zmarłego. Dla Instytutu odejście profesora jest wielką stratą, był bowiem wciąż aktywny zawodowo. Jak podkreślił Marek Baranowski, współpracownikom profesora pozostanie wspomnienie, że mogli pracować z wybitną osobą o wielkim dorobku naukowym.
Prof. Bogdan Ney wspominał lata owocnej współpracy z profesorem, a także przybliżył wizerunek znakomitego małżeństwa Januszów. Jak powiedział, postać profesora zachowa w pamięci całe środowisko geodezyjne. Prof. Wojciech Wilkowski przypomniał natomiast okres, gdy Wojciech Janusz był redaktorem naczelnym „Przeglądu Geodezyjnego”.

Prof. Wojciech Janusz zmarł 27 kwietnia, trzy tygodnie wcześniej, w wieku 80 lat, zmarła jego żona – Teresa.
Wojciech Janusz
urodził się 2 lutego 1931 r. w Warszawie. Ukończył Państwowe Liceum Miernicze (1951 r.), a następnie Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1956 r.). W latach 1952-56 był asystentem w Zakładzie Geometrii Wykreślnej na Wydziale Inżynierii Sanitarnej. Od 1956 r. nieprzerwanie związany z Instytutem Geodezji i Kartografii w Warszawie. W latach 1957-78 był kolejno: starszym asystentem, adiunktem i docentem.


W 1964 roku uzyskał stopień doktora (promotorem pracy doktorskiej był prof. Tadeusz Lazzarini). W latach 1969-71 kierował Zakładem Geodezji Gospodarczej, a następnie (po zmianie nazwy) – Zakładem Geodezji (od 1974 r.) i Zakładem Geodezji Inżynieryjnej (od 1977 r.). W 1978 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a dziewięć lat później – zwyczajnego.

Wojciech Janusz był wybitnym specjalistą w dziedzinie geodezji inżynieryjnej i współtwórcą polskiej szkoły naukowej geodezyjnych badań odkształceń i przemieszczeń obiektów budowlanych. W swym przewodzie doktorskim zajął się m.in. automatycznym badaniem odkształceń budowli z wykorzystaniem stałych zespołów urządzeń pomiarowych. Wyniki swoich badań w tej dziedzinie przeniósł z powodzeniem na grunt praktyczny.

Był autorem i współautorem 175 publikacji, w tym 32 rozpraw, studiów i monografii, autorem trzech podręczników, z fundamentalnym „Geodezyjna obsługa budowli i konstrukcji” służącym nie tylko studentom, ale i inżynierom w codziennej praktyce. Był twórcą i współtwórcą kilku opatentowanych wynalazków i promotorem 6 przewodów doktorskich.

W latach 1991-96 Wojciech Janusz był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Geodezji i Kartografii. Od 1978 r. był członkiem Komitetu Geodezji PAN i zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika „Geodezja i Kartografia”. W latach 1979-87 był redaktorem naczelnym „Przeglądu Geodezyjnego”. Był laureatem licznych nagród, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Cechowały go, rzadko dziś spotykane, skromność i kultura osobista.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS