Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-03-13| GNSS, Firma

Szyfrowany sygnał Galileo odebrany

Odbiornik firm Septentrio i QinetiQ jako pierwszy na świecie odebrał szyfrowany sygnał nawigacyjny Galileo, z którego docelowo mają korzystać m.in. policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe.


Szyfrowany sygnał Galileo odebrany  <br />
fot. ESA
fot. ESA

Urządzenie Galileo PRS Test User Receiver (PRS-TUR) zostało opracowane we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Odebrany przez nie sygnał jest emitowany przez dwa pierwsze operacyjne satelity Galileo (wystrzelone pod koniec października 2011 roku) w ramach tzw. usługi regulowanej publicznie (PRS – Public Regulated Service).

PRS ma być serwisem zapewniającym organom administracji państwowej, władzom odpowiedzialnym za ochronę cywilną oraz bezpieczeństwo narodowe dokładny pomiar czasu i pozycji bazujący na dodatkowych kodowanych sygnałach (odseparowanych od innych) w celu zagwarantowania jakości i ciągłości usług. Usługa ma ruszyć w 2014 roku.

Zgodnie z zasadami określonymi przez Parlament Europejski z sygnału PRS będą mogły korzystać tylko certyfikowane odbiorniki. Każdy kraj Wspólnoty sam będzie określać szczegółowe zasady dostępu do usługi, a kraje nienależące do UE będą mogły z niej korzystać tylko za zgodą władz Unii.

Źródło: Septentrio, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS