Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-28| GNSS, Instytucje

ASG-EUPOS dla samolotów

Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska zawarła dziś (28 grudnia) umowę z prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Krzysztofem Banaszkiem na wykorzystanie systemu ASG-EUPOS do monitorowania stanu systemu GPS.


ASG-EUPOS dla samolotów
Umowa będzie obowiązywała przez rok, z możliwością przedłużenia na kolejne. PAŻP będzie mógł bezpłatnie wykorzystywać sygnał stacji referencyjnych ASG-EUPOS. Z kolei GUGiK zobowiązał się do: • rejestracji danych z satelitów GPS; • przechowywania na serwerach systemu ASG-EUPOS danych przez przynajmniej cztery tygodnie od ich zarejestrowania; • udostępniania danych na żądanie PAŻP przez okres co najmniej czterech tygodni; • udostępniania PAŻP informacji o aktualnej dostępności obserwacji ze stacji referencyjnych w ustalonych odstępach czasu.
Ponadto GGK zapewni PAŻP dostęp do danych obserwacyjnych GNSS ze stacji referencyjnych systemu ASG-EUPOS.

Wykorzystanie przez lotnictwo rozwiązań GPS wynika z zaleceń Załącznika 10 ICAO (Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego), która zatwierdziła operacje bazujące na GNSS. Dokument ten mówi, iż dane dotyczące tych operacji powinny być rejestrowane. Służą one głównie do badań wypadków i zdarzeń lotniczych.

PAŻP planuje wykorzystanie systemu GPS, wspomaganego przez pokładowy system ABAS, jako sensora nawigacyjnego do wsparcia operacji P-RNAV (procedury precyzyjnej nawigacji obszarowej) w TMA (Terminal Control Area) Warszawa.


fot. JK

Źródło: GUGiK, BS


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS