wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-07| GIS, Mapy

Topografia świata po nowemu

Amerykańska służba geologiczna (USGS) wspólnie z Narodową Agencją Wywiadu Geoprzestrzennego (NGA) udostępniły nowy numeryczny model rzeźby terenu dla całego świata.


Topografia świata po nowemu
Global Multi-resolution Terrain Elevation Data 2010 (GMTED2010) ma zastąpić 15-letni model GTOPO30. Nowsze opracowanie – jak sama nazwa wskazuje – wyróżnia przede wszystkim dostępność różnych wersji dokładnościowych. Rozdzielczość modeli GTOPO30 wynosiła bowiem tylko 30˝, a wielkość piksela w GMTED2010 to 30˝, 15˝ lub 7,5˝ (czyli odpowiednio około 1 km, 500 m i 250 m).

Wzrosła także dokładność – z około 66 metrów (średni błąd kwadratowy) w GTOPO30 do 25-42 metrów w GMTED2010. Osiągnięto to m.in. dzięki wykorzystaniu nowych źródeł danych, w tym:
• danych radarowych z misji SRTM (Shuttle Radar Topography Mission),
• danych referencyjnych z francuskiej misji SPOT 5,
• kanadyjskich modeli terenu,
• najnowszych modeli terenu dla Antarktydy i Grenlandii,
• danych z amerykańskiej misji ICESat.

Współrzędne pikseli w GMTED2010 odnoszą się do elipsoidy WGS 84, a dane wysokościowe – do geoidy EGM96. Model dostępny jest w 7 różnych wersjach, które różnią się metodą agregacji danych wysokościowych o wyższej rozdzielczości. Dane (wraz z metadanymi) można bezpłatnie pobrać w formacie GeoTIFF ze strony USGS.

Zdaniem USGS pliki GMTED2010 doskonale nadają się do kartowania wielkoskalowego, modelowania hydrologicznego czy obróbki średnio- i niskorozdzielczych zobrazowań satelitarnych.

Źródło: USGS, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS