|2011-11-23|
GIS, Edukacja, Imprezy
Szukanie skarbu na GIS Day w Gdańsku
Kilkaset osób wzięło udział w obchodach GIS Day 2011 (16 listopada) na Politechnice Gdańskiej organizowanych przez Geodezyjne Koło Naukowe „Hevelius”.
Sesję wykładową otworzył prorektor Politechniki Gdańskiej ds. kształcenia i rozwoju, prof. Waldemar Kamrat, który podkreślił rosnącą popularność GIS i potrzeby popularyzacji zagadnień z nimi związanych. Podczas wykładów w auli PG słuchacze mogli dowiedzieć się o różnych zastosowaniach systemów GIS. Dr hab. Jacek Urbański (prof. PG) wprowadził uczestników w tematykę. Przedstawiciele firmy Procad prezentowali wyniki prac projektowych w programie Google Earth oraz omówili możliwości wykorzystania aplikacji typu open source w pracy przedsiębiorstw i samorządów. Firma BMT Argoss przygotowała referat nt. zastosowań GIS przy projektach urbanistycznych. Sesję referatową zakończył przedstawiciel firmy Esri Polska, który dowiódł jak niezwykle nowoczesnymi i użytecznymi narzędziami są systemy informacji geograficznej. Okolicznościowy wykład wygłosili także przedstawiciele Urzędu Miasta Gdańska. Zawarto w nim wiele informacji o zastosowaniach GIS-u bliskich obywatelowi.
Sesja konkursowa składała się z kilku konkurencji, w których do wygrania były nagrody rzeczowe, prenumerata GEODETY oraz mnóstwo słodyczy. Podczas terenowej gry GIS & GO uczestnicy wykorzystywali wiedzę teoretyczną w praktyce, szukając skarbów ukrytych na całej Politechnice. Można było także zmierzyć się w geograficznych kalamburach i sprawdzić swoją precyzję w poziomowaniu statywów.
Centrum GIS Uniwersytetu Gdańskiego przygotowało warsztaty grupowe oraz indywidualne : • Arc Scene, podstawy ArcGIG Desktop; • zajęcia indywidualne: pozyskiwanie danych z Google Earth oraz ich do użycia w ArcGIS; • zajęcia indywidualne przy komputerze „Co to jest GIS” – dla gimnazjum , liceum oraz niewtajemniczonych; • konkurs multimedialny z wykorzystaniem rzutnika dla małych grupy „Poznaj Europę”.
Patronem medialnym Dnia GIS na Politechnice Gdańskiej była redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Koło Naukowe ?Hevelius?
|