Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-22| Teledetekcja

LAS 1.4 uchwalony

Amerykańskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji uchwaliło specyfikację otwartego standardu LAS 1.4 do zapisu chmur punktów ze skanowania laserowego.


LAS 1.4 uchwalony <br />
fot. Leica Geosystems
fot. Leica Geosystems
W porównaniu z wersją 1.3 LAS 1.4 ma wyróżniać m.in.:
• wsparcie dla 64-bitowego adresowania (zniesie to ograniczenia odnośnie maksymalnej wielkości pliku),
• obsługa do 15 odbić z jednego pulsu,
• obsługa do 256 klas w polu „Point Class” (wcześniej były 32),
• rozszerzenie pola „Scan Angle” do 2 bitów (pozwoli to efektywniej wykorzystywać skanery o dobrej rozdzielczości kątowej).

Jak podkreśla ASPRS, nowa wersja formatu jest odpowiedzią na szybko rosnące możliwości skanerów laserowych, a także wciąż zmieniające się metody przetwarzania danych z tych urządzeń.

Źródło: ASPRS, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS