Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-11-22| GIS, Mapy, Prawo

Rozporządzenie ws. BDOT i BDO podpisane

Jak poinformował GUGiK, minister spraw wewnętrznych i administracji 17 listopada podpisał rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych.


Rozporządzenie ws. BDOT i BDO podpisane <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl
Akt ten wejdzie w życie po upływie 14 dni od opublikowania go w Dzienniku Ustaw.

Przypomnijmy, że rozporządzenie określa:
• zakres informacji gromadzonych w bazie danych obiektów topograficznych oraz bazie danych obiektów ogólnogeograficznych;
• organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia tych baz, ich aktualizacji i udostępniania;
• tworzenie standardowych opracowań kartograficznych, o których mowa w art. 4 ust. 1e pkt 3 i 4 Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Rozporządzenie – zdaniem projektodawcy – tworzy warunki formalne do wdrożenia nowoczesnych technologii, urządzeń i rozwiązań technicznych, będących wynikiem postępu technologicznego. Skutkiem zastosowania takich rozwiązań będzie usprawnienie procesu podejmowania decyzji inwestycyjnych przez przedsiębiorców poprzez dostarczanie merytorycznych opracowań i analiz z wykorzystaniem aktualnych baz danych.
Utrzymanie w aktualności bazy danych georeferencyjnej oraz jej udostępnianie on-line – jak napisano w uzasadnieniu – przyczyni się także do rozwoju sektora usług publicznych, w tym rejestrów publicznych, rozwoju nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, budowy i rozwoju infrastruktury informacyjnej państwa, w tym infrastruktury informacji przestrzennej. Spowoduje również usprawnienie przepływu danych pomiędzy organami administracji publicznej oraz ograniczenie wydatków państwa związanych z wielokrotnym gromadzeniem i przetwarzaniem tych samych informacji.

W ocenie skutków regulacji szacuje się, że koszty dostosowania baz danych do tego rozporządzenia nie powinny przekroczyć 160 mln (w pierwszej wersji projektu koszty oszacowano na 250 mln zł). Kwota ta będzie pokryta m.in. z budżetów projektów GBDOT oraz ISOK. W późniejszym okresie ma nastąpić zmniejszenie kosztów utrzymania PZGiK ze względu na przejście na cyfrowe opracowanie map topograficznych. Cyfrowa mapa umożliwi również systematyczną edycję map drukowanych.

Treść rozporządzenia (projekt z 12 września br.)

Źródło: GUGiK/Twitter, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama