Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-18| GIS, Edukacja, Imprezy

Jubileuszowy Dzień GIS-u w Poznaniu

GIS Day 2011 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza był już 10. jubileuszowym wydarzeniem z tego cyklu organizowanym na tej uczelni. Tegoroczne spotkanie pod hasłem „GIS – miasto – człowiek” zorganizowała 16 listopada Sekcja Geoinformacji Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. Stanisława Pawłowskiego na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych.


Jubileuszowy Dzień GIS-u w Poznaniu

Program podzielony był na dwie części. Pierwsza, pod hasłem „GIS dla każdego”, skierowana była głównie do licealistów. Druga „GIS w praktyce” – do studentów oraz innych osób zainteresowanych systemami informacji geograficznej. Zorganizowano także wystawę materiałów pochodzących z zasobów Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ w Poznaniu.

W części pierwszej udział wzięło 9 poznańskich szkół – były to głównie licea, ale także gimnazja. Dzień Systemów Informacji Geograficznej otworzyli dziekan WNGIG prof. UAM dr hab. inż. Marek Marciniak, opiekun SKNG prof. dr hab. Andrzej Kostrzewski oraz Lidia Danielska – wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego w Poznaniu, która objęła patronat nad tegoroczną imprezą. Podczas wykładów prowadzonych przez studentów Sekcji Geoinformacji, główna aula WNGIG była przepełniona, gdyż zgromadziło się tam aż 300 osób! Pod koniec sesji referatowej odbył się krótki konkurs dotyczący wystąpień starszych kolegów i koleżanek. Dla najlepszych uczestników czekały nagrody sponsorowane przez uczelnię oraz firmę ESRI.

Młodzież wzięła również udział w warsztatach odbywających się w salach komputerowych, które prowadzone były przez pracowników uczelni oraz członków Sekcji Geoinformacji (tematami były: „QuantumGIS – otwarte drzwi do geoinformacji”, „Termowizja w geografii”, „Wykorzystanie cyfrowego modelu terenu na potrzeby energetyki odnawialnej”). Studenci zabrali także młodzież w teren na zabawę z GPS-ami. Pojedynczo, w dwójkach lub trójkach, przy pomocy odbiorników GPS licealiści szukali ukrytych butelek i rozwiązywali zawarte w nich geograficzne zagadki. Łącznie w warsztatach wzięło udział 14 grup, jednakże chętnych było jeszcze więcej.



Druga część spotkania – „GIS w praktyce” – rozpoczęła się po zakończeniu pierwszej sesji referatowej. Tym razem już mniejsza sala, wypełniona została również po brzegi (ok. 130 osób). Gości i studentów przywitał opiekun Sekcji Geoinformacji – prof. Zbigniew Zwoliński. Bogata w różnorodność tematów oraz prelegentów (a byli to: pracownicy WNGIG, przedstawiciele firm: ESRI, Systherm Info, TomTom, Leica Geosystems, ZTM Warszawa oraz WBiZK Urzędu Wojewódzkiego) oraz napięta sesja przebiegła zgodnie z planem, choć w miarę upływu czasu słuchaczy ubywało. Po każdym wystąpieniu prowadzący wykład zadawał pytanie studentom, po czym zwycięzca zostawał obdarowywany upominkiem od firmy ESRI oraz nagrodą ufundowaną przez miesięcznik GEODETA. W tym samym czasie w salach komputerowych miały miejsce warsztaty dla studentów („Pierwsze kroki w miejskim 3D GIS na przykładzie AutoCAD Map 3D” oraz „Teledetekcja w mieście”), w których wzięło udział 50 osób.

Tegoroczną nowością był „Geocaching dla studentów”, który bazował na oryginalnym geocachingu. Wzięło w nim udział 25 osób, które przy pomocy odbiorników GPS, orientacji w terenie oraz swojej wiedzy musiały odnaleźć 7 dobrze ukrytych skrzynek. Mimo zapadających ciemności i trudnego terenu (jedna grupa trafiła na bagna) uczestnicy bawili się świetnie i „połknęli bakcyla” geocachingu.

Podsumowując, tegoroczny GIS Day należał do udanych i dzięki staraniom wielu osób idea Systemów Informacji Geograficznej jest rozpowszechniana coraz bardziej. Mamy nadzieję, że w przyszłych latach to wydarzenie będzie cieszyło się powodzeniem, przynajmniej w takim samym stopniu, co tym razem.

Jakub Pawlak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS