|2011-11-10|
GIS, Edukacja, Imprezy
Wyobraź sobie GIS Day 2011 na PW
Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej – dzięki staraniom organizatorów ze Stowarzyszenia Geoida – obchodzi tegoroczny GIS Day z wielkim rozmachem.
Dzień Technik Geoinformacyjnych na Politechnice Warszawskiej odbędzie się 17 listopada w Małej Auli GG pod honorowym patronatem Głównego Geodety Kraju oraz JM Rektora PW, który dokona uroczystego otwarcia imprezy o godz. 9:15. Podczas blisko siedmiogodzinnej konferencji zostanie wygłoszonych wiele interesujących referatów związanych z wdrażaniem systemów informacji geograficznej oraz budową infrastruktury informacji przestrzennej. Gościem honorowym GIS Day 2011 będzie prof. Francis Harvey, który zademonstruje uczestnikom, czym różni się amerykański i europejski styl życia na przykładzie budowy infrastruktury informacji przestrzennej. Przekonamy się zatem czy (i jak?) w czasach powszechnej globalizacji prawdziwy Easy Rider może poszukiwać własnej wolności i indywidualizmu w świecie standardów OGC.
Jednym z najciekawszych akcentów tegorocznego GIS Day będzie wykład Arkadiusza Kołodzieja z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Tomasza Kozłowskiego – koordynatora projektu „Wiki lubi zabytki” w Polsce. Dychotomiczna struktura tej prezentacji pozwoli na ukazanie roli inicjatywy społecznej przy wspomaganiu instytucji publicznej we wdrażaniu unijnej dyrektywy INSPIRE. Będziemy mogli przekonać się o niezwykłej sile, która kształtuje społeczeństwo obywatelskie w zakresie geoinformacji (Volunteered geographic information & collaborative mapping). Autorzy opowiedzą o swoich doświadczeniach z Partycypacją 2.0 i zdradzą nam, co skłoniło niejakiego Roweromaniaka by opracować dokumentację 478 zabytków...
W tegorocznym GIS Day swoje „pięć minut” będą mieć także przedstawiciele Wydziału Geodezji i Kartografii (dr hab. Zdzisław Kurczyński, dr hab. Katarzyna Osińska-Skotak, dr Dariusz Gotlib, koordynatorka GIS Day 2011 Anna Fiedukowicz oraz niżej podpisany). W programie GIS Day przewidziano także liczne atrakcje – konkursy tematyczne z cennymi nagrodami, pokazy infokiosków GUGiK, trójwymiarowe modele NID, symulacje powodziowe i wiele innych. Uwaga! Niektóre konkursy już trwają, inne powoli się kończą (11.11 – FotoSherlock, 13.11 – GisBrainiak, 15.11 – GeoFinder); szczegóły na stronie WWW.
GIS Day to nie tylko WIELKA nauka. Nie można także zapomnieć o akcencie muzycznym. Przekonamy się także, czy 30 lat, które minęło od skomponowania Imagine, to czas wystarczający, by urzeczywistnić marzenie Johna Lennona. Już dziś czekając na GIS Day, „wyobraź sobie, że wszyscy ludzie dzielą się światem”. Może to „tylko marzenie”? A może to GIS i SDI są sposobem, by ten świat poznać, zrozumieć i oswoić? Przekonaj się 17 listopada! Przekonaj się, że nawet „jeśli jesteś marzycielem, to nie jesteś sam”. Mała Aula GG PW może pomieścić 300 osób. Bądź jedną z nich!
Robert Olszewski
|