|2011-11-09|
GIS, Edukacja, Imprezy
GIS Day w Toruniu po raz 12.
Interesująco zapowiada się tegoroczny Dzień GIS w Toruniu organizowany przez Instytut Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W najbliższą środę, 16 listopada, Toruń na kilka godzin stanie się stolicą, nie tylko kujawsko-pomorskiej, geoinformacji.
Zaproszeni prelegenci przyjadą zarówno z instytucji krajowych (GUGiK, GRID), regionalnych (RDLP, Urząd Marszałkowski), jak i lokalnych (Urząd Miasta Bydgoszczy, Urząd Miasta Torunia). Reprezentowane będą także krajowe (Esri Polska, Czerski Trade) i zagraniczne firmy komercyjne (Fly Eye z Wielkiej Brytanii oraz Aibotix z Niemiec).
Uczestnicy sympozjum będą mogli zapoznać się m.in. ze: stanem realizacji modułu SIP w Infostradzie Kujaw i Pomorza, geoportalem Torunia – jednym z najbardziej odważnych tematycznie miejskich portali, bydgoskim systemem informacji o środowisku a także, w dziesięć lat po projekcie testowym Kujawy, Georeferencyjną Bazą Danych Obiektów Topograficznych. Ponadto prezentowany będzie SIP w Lasach Państwowych, GIS w działalności GOPR oraz w wizualizacji na potrzeby konsultacji społecznych.
Atrakcją toruńskiego Dnia GIS będzie pokaz bezzałogowego pojazdu latającego Aibot X6 służącego pozyskiwaniu danych przestrzennych. Wykład, stoisko firmowe oraz pokaz terenowy przygotowany jest przez niemiecką firmę Aibotix przy współpracy z brytyjską firmą Fly Eye. Dodatkowo spółka Czerski Trade z Warszawy zaprezentuje nowości z zakresu technik satelitarnych.
Równolegle z sesją wykładową odbędą się: otwarte warsztaty modelowania trójwymiarowego oraz gra terenowa geocaching. Tradycyjnie przewidziano losowanie ciekawych nagród, w tym rocznych akademickich licencji oprogramowania geoinformacyjnego. Także wtedy nastąpi rozstrzygnięcie i wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastycznego „Mapa Świata”, na który napłynęło wiele ciekawych prac.
Po raz pierwszy w długiej i bogatej historii organizacji Dnia GIS w Toruniu całość obrad transmitowana będzie na żywo na stronie Uniwersyteckiej Telewizji Internetowej. Wszystkie zainteresowane osoby, które nie mogą przyjechać do Torunia, mogą na żywo śledzić to wydarzenie. Wstęp wolny na wszystkie prelekcje. Na warsztaty 3D oraz grę terenową obowiązuje wcześniejsza rejestracja (odpowiednio: rgolba@umk.pl i/lub mareklarecki@gmail.com).
Szczegóły
Mieczysław Kunz (Instytut Geografii UMK w Toruniu)
|