Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-04| Geodezja, Instytucje

Pilotaż w Tychach

Szybsza wymiana informacji o zmianach w ewidencji gruntów i budynków oraz księgach wieczystych, a także zastąpienie tradycyjnych dokumentów elektronicznymi – to tylko niektóre efekty porozumienia intencyjnego, jakie 3 listopada podpisano w Urzędzie Miasta w Tychach.


Pilotaż w Tychach

Tym samym tyski magistrat jako pierwszy w Polsce będzie prowadził taką elektroniczną wymianę danych z miejscowym sądem. Sygnatariuszami porozumienia zostali (na fot. od prawej): prezydent Tychów Andrzej Dziuba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Piotr Kluz i prezes Sądu Rejonowego w Tychach Ewa Modrzejewska-Gumułka. Z inicjatywą podpisania pilotażowego porozumienia wyszedł magistrat, który jeszcze w ubiegłym roku złożył wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Co miesiąc do urzędu przychodzi blisko 600 zawiadomień z sądu wieczystoksięgowego, w rekordowym w tym roku czerwcu było ich ponad 700. Nieco lepiej jest z zawiadomieniami wychodzącymi z urzędu. Do sądu wpłynęło ich w ubiegłym roku kilkaset. Przy tej ilości dokumentów koszty korespondencji są ogromne. Średnio, jak szacują urzędnicy, wysłanie jednego pisma kosztuje ok. 5 złotych. Czyli rocznie tylko urząd miasta wydaje na ten cel ponad 35 tysięcy złotych. Dzięki porozumieniu koszty te uda się zredukować właściwie do zera. Szybka wymiana informacji pozwoli też ujednolicić zapisy w obu rejestrach. Jak mówi Alicja Kulka, naczelnik Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Tychy, w przyszłości taką elektroniczną wymianą dokumentów można również objąć notariuszy. Miesięcznie do tyskiego magistratu wpływa ponad dwieście aktów notarialnych, a więc byłyby kolejne oszczędności.

Źródło: Urząd Miasta Tychy


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS