wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-04| Geodezja, Instytucje

Pilotaż w Tychach

Szybsza wymiana informacji o zmianach w ewidencji gruntów i budynków oraz księgach wieczystych, a także zastąpienie tradycyjnych dokumentów elektronicznymi – to tylko niektóre efekty porozumienia intencyjnego, jakie 3 listopada podpisano w Urzędzie Miasta w Tychach.


Pilotaż w Tychach

Tym samym tyski magistrat jako pierwszy w Polsce będzie prowadził taką elektroniczną wymianę danych z miejscowym sądem. Sygnatariuszami porozumienia zostali (na fot. od prawej): prezydent Tychów Andrzej Dziuba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Piotr Kluz i prezes Sądu Rejonowego w Tychach Ewa Modrzejewska-Gumułka. Z inicjatywą podpisania pilotażowego porozumienia wyszedł magistrat, który jeszcze w ubiegłym roku złożył wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Co miesiąc do urzędu przychodzi blisko 600 zawiadomień z sądu wieczystoksięgowego, w rekordowym w tym roku czerwcu było ich ponad 700. Nieco lepiej jest z zawiadomieniami wychodzącymi z urzędu. Do sądu wpłynęło ich w ubiegłym roku kilkaset. Przy tej ilości dokumentów koszty korespondencji są ogromne. Średnio, jak szacują urzędnicy, wysłanie jednego pisma kosztuje ok. 5 złotych. Czyli rocznie tylko urząd miasta wydaje na ten cel ponad 35 tysięcy złotych. Dzięki porozumieniu koszty te uda się zredukować właściwie do zera. Szybka wymiana informacji pozwoli też ujednolicić zapisy w obu rejestrach. Jak mówi Alicja Kulka, naczelnik Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Tychy, w przyszłości taką elektroniczną wymianą dokumentów można również objąć notariuszy. Miesięcznie do tyskiego magistratu wpływa ponad dwieście aktów notarialnych, a więc byłyby kolejne oszczędności.

Źródło: Urząd Miasta Tychy


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
gratulacje? Miasto Tychy samo o sobie napisało, że 3 listopada podpisało porozumienie, a czwartego mają już usprawnioną ewidencję? Brawo Ala? Woytku - sukces... medialny. Na razie, wbrew zapowiedzi nic sie nie poprawiło bo nie mogło. A może po prostu wszyscy zacznijmy podpisywac porozumienia? Minister Sprawiedliwości da nam kasę wbrew zasadom ustawy pgik, którą jego własny Rzad przesłał dwa lata temu do Sejmu, chwaląc jako superprodukt superumysłów? To może lepiej te pieniądze skierować faktycznie do starostw. Przynajmnije zrobi sie coś pożytecznego. Swoją drogą, czy Ala przypadkiem nie chwaliła dwa lata temu tej superustawy? Raczej kraju ZuluGula.
odpowiedz zgłoś
Gratulacje Nareszcie wchodzimy na właściwą drogę. To olbrzymi sukces - szczególne gratulacje dla Alicji !!!
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS