wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-17| Teledetekcja

Platforma SP-GEO gotowa do nalotów

Zakończono integrację najnowszych inwestycji spółki OPEGIEKA Elbląg, tj. samolotu Vulcanair P68 TC Observer i sensorów do nalotów fotogrametrycznych. Loty testowe i kalibracyjne (4-7 października w Wiener Neustadt pod Wiedniem) potwierdziły pełną gotowość do pracy platformy lotniczej, jak też pilotów i operatorów OPEGIEKA.


Platforma SP-GEO gotowa do nalotów

Platforma lotnicza OPEGIEKA wyposażona przy współpracy z firmami Riegl i Intergraph w wysokiej klasy sprzęt pomiarowy pozwala realizować nawet najbardziej wymagające projekty. Sensory platformy tworzą dwa niezależnie działające zestawy. Pierwszy składa się z wielkoformatowej kamery lotniczej DMC-II230 firmy Intergraph oraz systemu nawigacyjnego GPS/IMU firmy IGI. Kamerę wyróżnia jedna z największych na świecie dostępnych komercyjnie matryc panchromatycznych firmy Dalsa o rozmiarach 15 552 x 14 144 pikseli. Ta nowoczesna matryca wraz z 92-milimetrową ogniskową pozwala uzyskać zdjęcia o terenowej wielkości piksela 3 cm z wysokości 500 m, a 15 cm z pułapu blisko 2500 m. Drugi zestaw składa się z lotniczego skanera laserowego LMS-Q680i firmy Riegl, kamery termalnej IGI DigiTHERM i kamery średnioformatowej IGI DigiCam60. Taka konfiguracja pozwala na równoczesną rejestrację danych o powierzchni terenu w postaci punktów o znanych współrzędnych (chmura punktów), pokryciu terenu w postaci zdjęć w kompozycji RGB oraz jego temperaturze (zobrazowania termalne). Zestaw ten jest w stanie zarejestrować do 266 tysięcy punktów na sekundę, wykonać zdjęcie o rozdzielczości 60 Mpx co 1,6 sekundy oraz zobrazowania termalne w zakresie od – 40°C do 120°C co 0,2 sekundy. Wszystkie prace montażowe wykonała firma Airborne Technologies z Wiednia.

Platformę nośną oraz sensory zakupiono w ramach realizacji projektu pn. „Opracowanie i wdrożenie produkcji map cyfrowych w oparciu o fuzje lotniczych zobrazowań fotogrametrycznych i teledetekcyjnych” w ramach działania 1.4-4.1 PO Innowacyjna Gospodarka. Wartość projektu to prawie 17 mln złotych, a dofinansowanie unijne sięga blisko 8,2 mln złotych.

Źródło: OPEGIEKA Elbląg


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS