Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-22| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Software, Imprezy, Kataster

Geodezja na Forum Teleinformatyki

Dziś (22 września) rozpoczęło się XVII Forum Teleinformatyki, jedna z najbardziej prestiżowych, a jednocześnie najstarszych imprez w polskiej branży informatycznej. Nie zabrakło również akcentów geodezyjnych.


Geodezja na Forum Teleinformatyki

W ramach sesji pod hasłem „Kluczowe rządowe i samorządowe projekty informatyczne – stan, wyzwania, perspektywy” wystąpiła główny geodeta kraju Jolanta Orlińska. Przedstawiła kluczowe projekty informatyczne w geodezji i kartografii, a także ich uwarunkowania prawne, koncepcyjne i realizacyjne. Jak stwierdziła, dla realizacji projektów informatycznych GUGiK najistotniejsza jest koordynacja budowy i rozwoju infrastruktury informacji przestrzennej. W swoim wystąpieniu nawiązywała do implementacji dyrektywy INSPIRE na grunt krajowy, z czego wynika budowa metadanych, zbiorów danych przestrzennych, usług danych przestrzennych, usług i technologii sieciowych. Realizacja 15 z 34 tematów określonych w dyrektywie jest obowiązkiem GUGiK i są to zbiory danych referencyjne dla innych branż. – Infrastruktura Informacji Przestrzennej nie dotyczy jednak wyłącznie GUGiK – podkreślała GGK – ale większości resortów w kraju. Toteż jej budowa wymaga współpracy między tymi resortami i koordynacji działań między administracją rządową i samorządową – podkreślała.

Zdaniem Jolanty Orlińskiej dzięki wdrożeniu IIP otwierają się rejestry publiczne i realizowana jest idea budowy społeczeństwa informacyjnego, ale szczególnie istotne jest wspomaganie rozwoju konkurencyjności gospodarki, wpływ na zwiększenie aktywności w zakresie działalności gospodarczej i inwestycyjnej. – Przedsiębiorstwa będą beneficjentem tejże infrastruktury i tego sposobu świadczenia usług poprzez to, że będzie możliwość utworzenia na tej bazie nowych produktów i nowych usług – podkreślała.

Żeby móc realizować tę infrastrukturę, GUGiK opracował rozporządzenia służące do harmonizacji i interoperacyjności zarówno danych, jak i usług. Wszystkie te przepisy są realizowane w 4 projektach prowadzonych w GUGiK: • Geoportal2, • Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych wraz z krajowym systemem zarządzania – GBDOT, • Państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju – TERYT2, • Informatyczny system osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami – ISOK. Bardzo istotny jest też projekt szkoleniowy dla administracji samorządowej (edukacyjne wsparcie procesu wdrażania dyrektywy INSPIRE). Urząd ma zamiar część z tych zadań kontynuować i całą strategię informatyzacji w zakresie usług świadczonych przez służbę geodezyjną kontynuować również w Agendzie Cyfrowej w kolejnym okresie programowania.

Przedstawiciel firmy Intergraph Polska Dariusz Cieśla na przykładzie projektu Geoportal.gov.pl omówił wykorzystanie usług sieciowych do integracji działalności administracji publicznej i sypnął statystykami. Jak się okazuje, infrastruktura projektu obejmuje: 68 procesorów, 344 rdzenie, 809 GB RAM i 160 TB przestrzeni dyskowej. Na koniec 2010 r. zanotowano 250 tys. użytkowników na miesiąc, a średni czas spędzony na portalu to 30 minut. Jako jeden z przykładów możliwości integracji danych pokazał łączenie różnego rodzaju usług, np. warstwy ortofotomapy i danych ze starostwa.

Kolejnym przykładem ilustrującym możliwość integracji danych był Geomelioportal, który udostępnia dane dotyczące wód i urządzeń melioracji wodnych, wykorzystując dane z geoportalu (sieć melioracyjna nałożona na dane z EGiB), czy portale RZGW, które na warstwę ortofotomapy i działek katastralnych nakładają mapy zagrożenia powodziowego. Ciekawostką jest też, że Geoportal.gov.pl w swojej codziennej pracy najczęściej wykorzystują Lasy Państwowe, GDDKiA, ARiMR, Straż Graniczna, CODGiK, przedsiębiorstwa energetyczne czy telekomunikacyjne.
Z kolei dr Marek Wiśniewski z firmy Infovide-Matrix SA mówił o integracji informacyjnej i technologicznej projektów służby geodezyjnej i kartograficznej. Firma ta wspiera GUGiK w zakresie: doradztwa merytoryczno-technicznego, zarządzania oraz pomocy prawnej przy realizacji projektów informatycznych.

Natomiast na jutro w ramach sesji „Forum poszukujących samorządowców – usługi i dobre praktyki do wzięcia” zaplanowano wystąpienie geodety województwa mazowieckiego. Krzysztof Mączewski omówi wyzwania i perspektywy e-administracji na Mazowszu.

Impreza jest adresowana do kadry zarządzającej i informatycznej odpowiedzialnej za rozwój struktur IT w administracji oraz w dużych firmach. W tej edycji uczestniczy blisko 300 osób, które reprezentują administrację rządową i samorządową różnych szczebli oraz firm nie tylko z branży informatycznej. Honorowym patronatem objął Forum m.in.: minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, a sesję dla samorządowców – marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS