wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-22| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Software, Imprezy, Kataster

Geodezja na Forum Teleinformatyki

Dziś (22 września) rozpoczęło się XVII Forum Teleinformatyki, jedna z najbardziej prestiżowych, a jednocześnie najstarszych imprez w polskiej branży informatycznej. Nie zabrakło również akcentów geodezyjnych.


Geodezja na Forum Teleinformatyki

W ramach sesji pod hasłem „Kluczowe rządowe i samorządowe projekty informatyczne – stan, wyzwania, perspektywy” wystąpiła główny geodeta kraju Jolanta Orlińska. Przedstawiła kluczowe projekty informatyczne w geodezji i kartografii, a także ich uwarunkowania prawne, koncepcyjne i realizacyjne. Jak stwierdziła, dla realizacji projektów informatycznych GUGiK najistotniejsza jest koordynacja budowy i rozwoju infrastruktury informacji przestrzennej. W swoim wystąpieniu nawiązywała do implementacji dyrektywy INSPIRE na grunt krajowy, z czego wynika budowa metadanych, zbiorów danych przestrzennych, usług danych przestrzennych, usług i technologii sieciowych. Realizacja 15 z 34 tematów określonych w dyrektywie jest obowiązkiem GUGiK i są to zbiory danych referencyjne dla innych branż. – Infrastruktura Informacji Przestrzennej nie dotyczy jednak wyłącznie GUGiK – podkreślała GGK – ale większości resortów w kraju. Toteż jej budowa wymaga współpracy między tymi resortami i koordynacji działań między administracją rządową i samorządową – podkreślała.

Zdaniem Jolanty Orlińskiej dzięki wdrożeniu IIP otwierają się rejestry publiczne i realizowana jest idea budowy społeczeństwa informacyjnego, ale szczególnie istotne jest wspomaganie rozwoju konkurencyjności gospodarki, wpływ na zwiększenie aktywności w zakresie działalności gospodarczej i inwestycyjnej. – Przedsiębiorstwa będą beneficjentem tejże infrastruktury i tego sposobu świadczenia usług poprzez to, że będzie możliwość utworzenia na tej bazie nowych produktów i nowych usług – podkreślała.

Żeby móc realizować tę infrastrukturę, GUGiK opracował rozporządzenia służące do harmonizacji i interoperacyjności zarówno danych, jak i usług. Wszystkie te przepisy są realizowane w 4 projektach prowadzonych w GUGiK: • Geoportal2, • Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych wraz z krajowym systemem zarządzania – GBDOT, • Państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju – TERYT2, • Informatyczny system osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami – ISOK. Bardzo istotny jest też projekt szkoleniowy dla administracji samorządowej (edukacyjne wsparcie procesu wdrażania dyrektywy INSPIRE). Urząd ma zamiar część z tych zadań kontynuować i całą strategię informatyzacji w zakresie usług świadczonych przez służbę geodezyjną kontynuować również w Agendzie Cyfrowej w kolejnym okresie programowania.

Przedstawiciel firmy Intergraph Polska Dariusz Cieśla na przykładzie projektu Geoportal.gov.pl omówił wykorzystanie usług sieciowych do integracji działalności administracji publicznej i sypnął statystykami. Jak się okazuje, infrastruktura projektu obejmuje: 68 procesorów, 344 rdzenie, 809 GB RAM i 160 TB przestrzeni dyskowej. Na koniec 2010 r. zanotowano 250 tys. użytkowników na miesiąc, a średni czas spędzony na portalu to 30 minut. Jako jeden z przykładów możliwości integracji danych pokazał łączenie różnego rodzaju usług, np. warstwy ortofotomapy i danych ze starostwa.

Kolejnym przykładem ilustrującym możliwość integracji danych był Geomelioportal, który udostępnia dane dotyczące wód i urządzeń melioracji wodnych, wykorzystując dane z geoportalu (sieć melioracyjna nałożona na dane z EGiB), czy portale RZGW, które na warstwę ortofotomapy i działek katastralnych nakładają mapy zagrożenia powodziowego. Ciekawostką jest też, że Geoportal.gov.pl w swojej codziennej pracy najczęściej wykorzystują Lasy Państwowe, GDDKiA, ARiMR, Straż Graniczna, CODGiK, przedsiębiorstwa energetyczne czy telekomunikacyjne.
Z kolei dr Marek Wiśniewski z firmy Infovide-Matrix SA mówił o integracji informacyjnej i technologicznej projektów służby geodezyjnej i kartograficznej. Firma ta wspiera GUGiK w zakresie: doradztwa merytoryczno-technicznego, zarządzania oraz pomocy prawnej przy realizacji projektów informatycznych.

Natomiast na jutro w ramach sesji „Forum poszukujących samorządowców – usługi i dobre praktyki do wzięcia” zaplanowano wystąpienie geodety województwa mazowieckiego. Krzysztof Mączewski omówi wyzwania i perspektywy e-administracji na Mazowszu.

Impreza jest adresowana do kadry zarządzającej i informatycznej odpowiedzialnej za rozwój struktur IT w administracji oraz w dużych firmach. W tej edycji uczestniczy blisko 300 osób, które reprezentują administrację rządową i samorządową różnych szczebli oraz firm nie tylko z branży informatycznej. Honorowym patronatem objął Forum m.in.: minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, a sesję dla samorządowców – marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Anna Wardziak


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS