Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-06| GIS, Mapy

Mapy WIG w 3D

Warszawska firma Cartomatic 2 września uruchomiła geoportal, na którym udostępnia archiwalne mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego w skalach 1:500 000, 1:300 000 oraz 1:100 000 na tle aktualnych danych przestrzennych.


Mapy WIG w 3D

Serwis mapowy zintegrowany jest z usługami geoportal.gov.pl i wzbogacony o możliwości Google Earth. Ułatwia on przeglądanie archiwalnych map w kontekście aktualnych danych, a co za tym idzie umożliwia porównanie dokładności dawnych map, badanie zmian w przestrzeni geograficznej, odszukanie dawnych nazw i miejsc. Z kolei dzięki wykorzystaniu Google Earth możliwe jest oglądanie w trzech wymiarach np. zabudowy Warszawy czy rzeźby Tatr.

Nie zapomniano również o użytkownikach bardziej wymagających, posługujących się narzędziami GIS – poza standardowym interfejsem www udostępnione są również usługi WMS oraz serwisy z prerenderowanymi kafelkami map pozwalające na bezpośrednie wykorzystanie danych w aplikacjach desktopowych oraz na tworzenie niezależnych serwisów www wykorzystujących udostępnione dane. Dzięki przyjętej metodologii kalibracji, transformacji i mozaikowania map oraz zautomatyzowaniu większości procesu przetwarzania, możliwe będzie dalsze powiększanie zasobów danych o nowe źródła.

W ramach projektu powstała również wersja mobilna geoportalu zaprojektowana do pracy z urządzeniami typu tablet (możliwa do uruchomienia na komputerach typu desktop w przeglądarkach opartych o webkit, np.: Chrome, Safari).

Geoportal jest pierwszym etapem realizacji projektu „Mapy WIG w XXI wiek”, który powstał z inicjatywy firmy Cartomatic. Celem projektu jest promocja osiągnięć polskiej przedwojennej kartografii poprzez udostępnienie map historycznych w nowoczesnej formie. Dzięki temu osoby nieposiadające wiedzy z zakresu kartografii czy systemów informacji geograficznej (GIS) mogą pogłębiać swoją wiedzę i wydobyć informacje do tej pory nieosiągalne.

Swój wkład do projektu wnieśli również studenci z Uniwersytetu Waszawskiego oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Firma zaoferowała im praktyki studenckie, w ramach których wzięli udział w dwudniowym szkoleniu GIS opartym na oprogramowaniu Manifold System oraz przygotowali punkty kontrolne niezbędne do późniejszego automatycznego przetworzenia map. Podsumowaniem praktyk była ocena dokładności skalibrowanych map względem danych referencyjnych (Bing Maps oraz polskie mapy topograficzne), a także szkolenie z aplikacji Geoserver i jej wykorzystania w połączeniu z bazami danych oraz prostymi aplikacjami klienckimi opartymi na OpenLayers.

Z założenia projekt jest niekomercyjny, dane dostępne są nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Firma Cartomatic wykorzystuje je zgodnie z licencją ich właściciela, tj. Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919-1939.

Źródło: Cartomatic


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS