wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-06| GIS, Mapy

Mapy WIG w 3D

Warszawska firma Cartomatic 2 września uruchomiła geoportal, na którym udostępnia archiwalne mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego w skalach 1:500 000, 1:300 000 oraz 1:100 000 na tle aktualnych danych przestrzennych.


Mapy WIG w 3D

Serwis mapowy zintegrowany jest z usługami geoportal.gov.pl i wzbogacony o możliwości Google Earth. Ułatwia on przeglądanie archiwalnych map w kontekście aktualnych danych, a co za tym idzie umożliwia porównanie dokładności dawnych map, badanie zmian w przestrzeni geograficznej, odszukanie dawnych nazw i miejsc. Z kolei dzięki wykorzystaniu Google Earth możliwe jest oglądanie w trzech wymiarach np. zabudowy Warszawy czy rzeźby Tatr.

Nie zapomniano również o użytkownikach bardziej wymagających, posługujących się narzędziami GIS – poza standardowym interfejsem www udostępnione są również usługi WMS oraz serwisy z prerenderowanymi kafelkami map pozwalające na bezpośrednie wykorzystanie danych w aplikacjach desktopowych oraz na tworzenie niezależnych serwisów www wykorzystujących udostępnione dane. Dzięki przyjętej metodologii kalibracji, transformacji i mozaikowania map oraz zautomatyzowaniu większości procesu przetwarzania, możliwe będzie dalsze powiększanie zasobów danych o nowe źródła.

W ramach projektu powstała również wersja mobilna geoportalu zaprojektowana do pracy z urządzeniami typu tablet (możliwa do uruchomienia na komputerach typu desktop w przeglądarkach opartych o webkit, np.: Chrome, Safari).

Geoportal jest pierwszym etapem realizacji projektu „Mapy WIG w XXI wiek”, który powstał z inicjatywy firmy Cartomatic. Celem projektu jest promocja osiągnięć polskiej przedwojennej kartografii poprzez udostępnienie map historycznych w nowoczesnej formie. Dzięki temu osoby nieposiadające wiedzy z zakresu kartografii czy systemów informacji geograficznej (GIS) mogą pogłębiać swoją wiedzę i wydobyć informacje do tej pory nieosiągalne.

Swój wkład do projektu wnieśli również studenci z Uniwersytetu Waszawskiego oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Firma zaoferowała im praktyki studenckie, w ramach których wzięli udział w dwudniowym szkoleniu GIS opartym na oprogramowaniu Manifold System oraz przygotowali punkty kontrolne niezbędne do późniejszego automatycznego przetworzenia map. Podsumowaniem praktyk była ocena dokładności skalibrowanych map względem danych referencyjnych (Bing Maps oraz polskie mapy topograficzne), a także szkolenie z aplikacji Geoserver i jej wykorzystania w połączeniu z bazami danych oraz prostymi aplikacjami klienckimi opartymi na OpenLayers.

Z założenia projekt jest niekomercyjny, dane dostępne są nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Firma Cartomatic wykorzystuje je zgodnie z licencją ich właściciela, tj. Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919-1939.

Źródło: Cartomatic


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS