wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-06| GIS, Mapy

Mapy WIG w 3D

Warszawska firma Cartomatic 2 września uruchomiła geoportal, na którym udostępnia archiwalne mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego w skalach 1:500 000, 1:300 000 oraz 1:100 000 na tle aktualnych danych przestrzennych.


Mapy WIG w 3D

Serwis mapowy zintegrowany jest z usługami geoportal.gov.pl i wzbogacony o możliwości Google Earth. Ułatwia on przeglądanie archiwalnych map w kontekście aktualnych danych, a co za tym idzie umożliwia porównanie dokładności dawnych map, badanie zmian w przestrzeni geograficznej, odszukanie dawnych nazw i miejsc. Z kolei dzięki wykorzystaniu Google Earth możliwe jest oglądanie w trzech wymiarach np. zabudowy Warszawy czy rzeźby Tatr.

Nie zapomniano również o użytkownikach bardziej wymagających, posługujących się narzędziami GIS – poza standardowym interfejsem www udostępnione są również usługi WMS oraz serwisy z prerenderowanymi kafelkami map pozwalające na bezpośrednie wykorzystanie danych w aplikacjach desktopowych oraz na tworzenie niezależnych serwisów www wykorzystujących udostępnione dane. Dzięki przyjętej metodologii kalibracji, transformacji i mozaikowania map oraz zautomatyzowaniu większości procesu przetwarzania, możliwe będzie dalsze powiększanie zasobów danych o nowe źródła.

W ramach projektu powstała również wersja mobilna geoportalu zaprojektowana do pracy z urządzeniami typu tablet (możliwa do uruchomienia na komputerach typu desktop w przeglądarkach opartych o webkit, np.: Chrome, Safari).

Geoportal jest pierwszym etapem realizacji projektu „Mapy WIG w XXI wiek”, który powstał z inicjatywy firmy Cartomatic. Celem projektu jest promocja osiągnięć polskiej przedwojennej kartografii poprzez udostępnienie map historycznych w nowoczesnej formie. Dzięki temu osoby nieposiadające wiedzy z zakresu kartografii czy systemów informacji geograficznej (GIS) mogą pogłębiać swoją wiedzę i wydobyć informacje do tej pory nieosiągalne.

Swój wkład do projektu wnieśli również studenci z Uniwersytetu Waszawskiego oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Firma zaoferowała im praktyki studenckie, w ramach których wzięli udział w dwudniowym szkoleniu GIS opartym na oprogramowaniu Manifold System oraz przygotowali punkty kontrolne niezbędne do późniejszego automatycznego przetworzenia map. Podsumowaniem praktyk była ocena dokładności skalibrowanych map względem danych referencyjnych (Bing Maps oraz polskie mapy topograficzne), a także szkolenie z aplikacji Geoserver i jej wykorzystania w połączeniu z bazami danych oraz prostymi aplikacjami klienckimi opartymi na OpenLayers.

Z założenia projekt jest niekomercyjny, dane dostępne są nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Firma Cartomatic wykorzystuje je zgodnie z licencją ich właściciela, tj. Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919-1939.

Źródło: Cartomatic


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
WMS gov.pl Wydaje mi się, że WMS geoportal.gov.pl można podłączać do dowolnych serwisów mapowych z tym, że jako dodatkowa funkcjonalność tj. dezaktywacja warstwy w standardowym widoku. Poza tym, czym by się różniło zaprezentowane wyżej rozwiązanie od często występującego narzędzia "Wczytaj źródło WMS" za pomocą którego można byłoby podłączyć dane geoportalu.gov do dowolnego serwisu - niezależnie od wiedzy administratora. Przecież programiści serwisów nie będą specjalnie wywalać adresy geoportalu.gov lub opisywać zasady korzystania... Co prawda z regulaminu korzystania z serwisu geoportal.gov.pl jasno nie wynika czy podłączenie serwisów WMS "łapie się" pod zapis rozdział III pkt. 4. jednak wydaje mi się, że bardziej chodzi tu o pobieranie danych fizycznych ( a wszyscy wiemy jak;) )oraz włącznie ich do własnych zbiorów danych na serwerach i łączne ich udostępnianie. Tak mi się wydaje chociaż chyba żaden prawnik się do tego zapisu jeszcze nie ustosunkował...
odpowiedz zgłoś
? Pomysł super i wykonanie również. Zastanawia mnie jednak, czy geoportalowe WMS-y można sobie ot tak podłączać pod inne serwisy mapowe. Bo coś mi się wydaje, że GUGiK nie będzie z tego zadowolony :(
odpowiedz zgłoś
Dziękuję za wyjasnienia. Teraz rozumiem skąd się te ograniczenia wzięły. Fajne byłoby żeby gdzieś na portalu taka informację umieścić - że to jest część większej całości. Dziękuję i powodzenia życzę aby całość map WIG była dostępna w ten sposób jak najszybciej. Pozdrawiam
odpowiedz zgłoś
Nie specjalnie się z wujkiem S przyjaźnimy ;-) Po prostu od czegoś musieliśmy zacząć i zdecydowaliśmy, że zaczniemy od obecnego obszaru PL, aby z czasem rozszerzać zasób i obszarowo i mapowo. Nie wspominając o tym, że każda pomoc jest mile widziana ;-) Same mapy były pozyskane w jakimś momencie - bardziej nam zależało, żeby wypracować rozsądne procedury pracy nad materiałem, niż na konkretnym materiale. Może brzmi to obrazoburczo, ale dążyliśmy do tego, żeby być w stanie bez ograniczeń zawartość serwisu rozbudowywać. W miarę możliwości oczywiście...
odpowiedz zgłoś
Super! jedna uwaga... Pogratulować projektu i wykonania. Jak pasjonatowi starych map marzyło mi się coś takiego zobaczyć. Jak widać stare mapy nie muszą tkwić w szafach ale mogą przeżywać druga młodość Po przejrzeniu zawartości nasuwa się jedna refleksja: Autorzy chyba wystraszyli się kogoś lub czegoś.... Dlaczego? Jak sami piszą: "portal jest stworzony dla osób nie posiadających wiedzy z zakresu kartografii czy Systemów Informacji Geograficznej (GIS): historycy, nauczyciele, uczniowie, genealodzy, poszukiwacze skarbów czy pasjonaci historii mogą pogłębiać swoją wiedzę i wydobyć informacje do tej pory nieosiągalne ..." natomiast przedstawili nam wersję historii zafundowaną nam przez Stalina. Wschodnia część Rzeczpospolitej została wycięta. Granicę sprzed 1939 widać dopiero w powiększeniu. Trochę strasznie.....
odpowiedz zgłoś
5 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS