Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-08-31 | GIS, Teledetekcja, Prawo

Co poprawić w rozporządzeniu o zobrazowaniach i NMT?

Na stronie GUGiK opublikowano uwagi do rozporządzenia ws. baz danych zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu. Większość z nich ma charakter redakcyjny, choć znalazły się również poważniejsze zarzuty.


Ilustracja: Co poprawić w rozporządzeniu o zobrazowaniach i NMT? <br />
Cytadela Warszawska w Google Earth
Cytadela Warszawska w Google Earth
Zdaniem Rządowego Centrum Legislacji w obecnym kształcie załącznik nr 2 (dotyczący standardów technicznych tworzenia i aktualizacji baz) stanowi przekroczenie upoważnienia ustawowego. Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej sugeruje natomiast, by w tym roku wydać jedynie samo rozporządzenie, a załączniki dopiero po zakończeniu prac nad unijnymi specyfikacjami danych z II i III grupy tematycznej (dotyczą one bowiem m.in. ortofotomapy i NMT).

Zdaniem Związku Powiatów Polskich projekt ten ignoruje doświadczenia samorządów w budowaniu tego typu baz danych, jak również nie uwzględnia opinii Instytutu Geodezji i Kartografii. IGiK proponował m.in. modyfikację przepisów dotyczących aerotriangulacji. W obecnej wersji projektu znalazł się zapis, że w procesie aerotriangulacji „muszą zostać skorygowane założone błędy średnie grup obserwacji przed wyrównaniem w stosunku do błędów średnich grup pomiarów po wyrównaniu. Iloraz tych błędów nie powinien różnić się od 1,0 o więcej niż 0,05. Większe różnice wymagają skorygowania założonych błędów średnich dla wszystkich grup obserwacji występujących w wyrównaniu”. Zdaniem ZPP i IGiK wymogi te są nie do spełnienia, a w dotychczasowej praktyce (np. w zleceniach ARiMR) zamiast 0,05 wymogiem było 0,1 (dla współrzędnych tłowych) lub 0,2 (fotopunkty i środki rzutów).

Warto dodać, że w trybie ustawy o działalności lobbingowej zainteresowanie rozporządzeniem wyraziła także spółka MGGP Aero z Tarnowa. Dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK Jerzy Zieliński uznał jednak, że organizowanie wysłuchania publicznego z udziałem tej firmy nie jest konieczne. Część zgłoszonych przez nią uwag została bowiem uwzględniona. Odrzucono natomiast te, które proponowały złagodzenie kryteriów dokładnościowych oraz odnosiły się do przepisów nadrzędnych, np. Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Co więcej, MGGP Aero postuluje zaniechanie wejścia w życie tego rozporządzenia, gdyż narusza ono interesy przedsiębiorcy związane z własnością prywatną (w tym prawami autorskimi) oraz swobodą działalności gospodarczej. Zdaniem Jerzego Zielińskiego przy takim podejściu wysłuchanie publiczne nie wniesie niczego do tego projektu, a jedynie wydłuży proces legislacyjny.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w latach 20. w szkołach średnich kształcących mierniczych tygodniowy wymiar czasu nauki wynosił 46 godzin?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jacques Cassini (1677-1756)

Jacques  Cassini  (1677-1756)
Francuski astronom, syn Giovanni Domenico Cassiniego. Urodził się w Paryżu 8 lutego 1677 roku (w mieszkaniu rodziców mieszczącym się w budynku obserwatorium paryskiego, którym kierował ojciec Jacques'a). Uzyskał staranne wykształcenie, ukończył...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1914
Porucznik Lawes z lotnictwa brytyjskiego wykonuje z samolotu zdjęcia pozycji wojsk niemieckich. Rozpoznanie lotnicze prowadzą także Niemcy; w czasie I wojny światowej wykonywali oni w ciągu dnia ok. 4 tys. zdjęć lotniczych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2