wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Jak oszukać GPS?
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2006-09-28| Prawo, Ludzie, Instytucje

Negatywna ocena funkcjonowania francuskiego Instytutu GeograficznegoFrancuski Institut Geographique National został oskarżony o to, że bezpodstawnie ustala wysokie ceny, co negatywnie wpływa na gospodarkę Francji.

Rządowi audytorzy oskarżyli IGN także o to, że ukierunkowuje krajową politykę na sektor, w którym sam jest głównym graczem. Inspektorzy zbadali bazę wielkoskalowych danych geograficznych RGE (referentiel a grande rachelle). Jest ona uważana za podstawową bazę dla kartografii Francji, która powinna być udostępniana firmom komercyjnym. W 50-stronicowym raporcie skrytykowano aspekty RGE tak samo jak politykę instytutu. Uznano, że IGN nie zachęcał do wykorzystywania danych, wręcz odstraszał wysokimi cenami. To spowodowało znacznie niższą sprzedaż we Francji w porównaniu z innymi europejskimi krajami.
Inspektorzy stwierdzili, że należy oddzielić komercyjną działalność IGN od funkcji publicznych. Natomiast dane publiczne, których pozyskiwanie finansowane jest z podatków, powinny być dostępne za cenę zachęcającą do ich wykorzystywania. A w przyszłości informacje powinny zostać bezpłatnie udostępnione on-line.

Źródło: GIS development


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Tak jak GUGiK Nie widzicie podobieństwa pomiędzy GUGiKiem a IGN? Ta sama polityka, produkują urzędnicy dla urzędników.zobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt