wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-06-07| GNSS, Instytucje

Stołeczni strażnicy znajdą każdy tramwaj

Spółka Tramwaje Warszawskie dała strażnikom miejskim bezpośredni dostęp do systemu, który za pomocą odbiorników GPS śledzi składy poruszające się po stolicy.


Stołeczni strażnicy znajdą każdy tramwaj <br />
Wikipedia
Wikipedia
Firma zdecydowała się na ten krok ze względu na coraz częstsze akty wandalizmu w tramwajach. W ich wyniku nie dość, że TW muszą wycofywać uszkodzone składy z torów, to ubezpieczyciel – ze względu na coraz większą szkodowość – stale podnosi składki.

Aplikacja monitorująca tramwaje została uruchomiona w Centralnym Stanowisku Kierowania Straży Miejskiej. Funkcjonariusze, którzy odpowiadają za kierowanie patrolami w terenie, po otrzymaniu zgłoszenia o zdarzeniu w tramwaju i zlokalizowaniu pojazdu skierują we wskazane miejsce najbliższy patrol straży. Program stworzony przez Tramwaje Warszawskie uzupełni funkcjonujący już w straży system zgłoszeniowy SMS Center. Został on uruchomiony w ubiegłym roku m.in. z myślą o pasażerach tramwajów. Pasażer, wybierając tę formę powiadamiania, musi podać nr linii, numer boczny pojazdu, kierunek jazdy, miejsce zdarzenia oraz powinien określić zagrożenie.

Dzięki aplikacji straż szybciej zlokalizuje tramwaj, w którym należy podjąć interwencję, a także uniknie pomyłek związanych z określeniem kierunku jazdy czy wskazanego przez pasażera miejsca zdarzenia. Dodatkowo strażnicy rozbudują system pozycjonowania własnych pojazdów. Docelowo dyspozytor CSK SM będzie śledził równocześnie na jednej platformie pozycję tramwajów i radiowozów. Straż Miejska m.st. Warszawy prowadzi prace nad budową platformy lokalizacyjno-informacyjnej, która będzie zawierać informacje z powyższych aplikacji oraz dane z innych źródeł.

Od kwietnia straż miejska dysponuje również systemem lokalizacyjno-informacyjnym osoby dzwoniącej – PLI CBD. Dzięki temu rozwiązaniu operator ma możliwość ustalenia przybliżonego położenia osoby, która dzwoniła na numer alarmowy 986.

Jak informuje „Życie Warszawy”, pod aplikację monitorującą tramwaje w przyszłości będą podłączane także stołeczne autobusy, które mają być systematycznie wyposażane w odbiorniki GPS. Obecnie Miejskie Zakłady Autobusowe mogą namierzyć każdy autobus z dokładnością do 200 metrów przy pomocy systemów łączności telefonii komórkowej. Nawigację satelitarną zamontowano na razie tylko w 70 pojazdach.

Źródło: ZW, TW, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS