wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-24| Imprezy, Kataster

Katastralny jubileusz w Berlinie

Z okazji 150. rocznicy utworzenia katastru nieruchomości w krajach związkowych Berlin i Brandenburgia 20 maja 2011 r. w stolicy Niemiec odbyło się okolicznościowe sympozjum. Na zaproszenie organizatora uczestniczyła w nim delegacja Stowarzyszenia Geodetów Polskich.


Katastralny jubileusz w Berlinie

W spotkaniu o charakterze interdyscyplinarnym wzięło udział ponad 130 osób, w tym przedstawiciele władz geodezyjnych, podatkowych, sądowniczych, szkolnictwa wyższego, instytutów naukowo-badawczych regionu. Prowadził je przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Geodezyjnego Hans-Gerd Becker. W referatach zaprezentowano funkcjonowanie niemieckiego systemu katastralnego zarówno w ujęciu aktualnym, jak i historycznym. Szczególną uwagę zwrócono na przyszłość katastru jako podstawowego elementu niemieckiej infrastruktury danych przestrzennych, jak również jego zrównoważony rozwój.

O możliwościach uniwersalnego wykorzystania danych przestrzennych zapewniał przedstawiciel Krajowego Urzędu Geodezji i Informacji Przestrzennej Brandenburgii Thomas Rauch, wskazując na konieczność realizacji założeń systemu katastralnego (ALKIS), globalnej infrastruktury danych przestrzennych (GDI) i dyrektywy INSPIRE. Podczas spotkania omawiano także zagadnienia dotyczące wyceny nieruchomości, propozycje reformy wprowadzającej podatek gruntowy czy znaczenie powołanej komisji opiniodawczej w sprawie szacowania wartości gruntów do celów podatkowych.

Sympozjum było też okazją do polsko-niemieckiej wymiany poglądów i doświadczeń w zakresie katastru. Reprezentujący prezesa SGP Paweł Zając, członek Prezydium Zarządu Głównego SGP, oraz dr Małgorzata Mendela z Wrocławia zaprosili uczestników sympozjum do kontynuowania podjętych dyskusji na Kongresie Katastralnym, który odbędzie się w Warszawie w dniach 23-25 listopada 2011 r.

Spotkanie zorganizowało Niemieckie Stowarzyszenie Geodezyjne Berlina i Brandenburgii (DVW Berlin-Brandenburg e.V.) we współpracy z Krajowym Urzędem Geodezji i Informacji Przestrzennej Brandenburgii. Patronat nad nim objął radny Okręgu Berlin-Brandenburgia, Bernd Krömer.

Małgorzata Mendela, Paweł Zając (SGP)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS