wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-09| Instytucje, Kataster

Europejski kataster a Polska prezydencja

4 maja br. w siedzibie Węgierskiego Ministerstwa Rozwoju Rolnictwa w Budapeszcie, odbyło się spotkanie robocze poświęcone planowi działań Stałego Komitetu ds. Katastru przy Radzie Unii Europejskiej (PCC).


Europejski kataster a Polska prezydencja

W naradzie udział wzięli przedstawiciele państwowych służb geodezyjnych, kartograficznych i katastralnych Węgier (przewodniczących obecnie Radzie UE), Polski (mającej przejąć obowiązki prezydencji 1 lipca br. oraz następnej w kolejności Danii, jak również kierownictwo Stowarzyszenia Europejskich Państwowych Agencji Geodezyjnych, Kartograficznych i Katastralnych EuroGeographics.

Tematem przewodnim spotkania była konieczność wzmocnienia tematyki związanej z ogólno pojętym katastrem w pracach podejmowanych przez kolejne prezydencje. Zauważono, że istotnym ograniczeniem możliwości działania Stałego Komitetu ds. Katastru jest jego przechodni charakter wynikający w półrocznych okresów sprawowania przewodnictwa w Radzie UE przez kolejne państwa członkowskie. Taka formuła stanowczo ogranicza możliwości podejmowania skutecznych i długofalowych przedsięwzięć i z powodu braku możliwości zapewnienia stabilnego szkieletu organizacyjnego sprowadza charakter Komitetu do cyklicznego panelu dyskusyjnego, wymiany doświadczeń i wiedzy eksperckiej.

W drodze dyskusji uczestnicy spotkania ustalili wspólny plan działania zakładający wzmocnienie organizacyjne Stałego Komitetu ds. Katastru w UE poprzez zacieśnienie współpracy z posiadającym ustabilizowaną strukturę organizacyjną Stowarzyszeniem EuroGeographic, które obecnie zrzesza 56 państwowych instytucji geodezyjnych, kartograficznych i katastralnych z 44 krajów europejskich, oraz wzmocnienie pozycji Komitetu w strukturach urzędów i organizacji UE.

Takie rozwiązanie ma pozwolić w przyszłości na lepsze wykorzystanie potencjału Stałego Komitetu ds. Katastru przy użyciu zasobów oraz możliwości komunikacyjnych i organizacyjnych EuroGeographics. Dodatkową korzyścią będzie także możliwość synchronizacji prac które obecnie prowadzone są równolegle przez obie organizacje mające tych samych członów.

Ze strony polskiej w spotkaniu udział wzięli Jacek Jarząbek – wiceprezes GUGiK, oraz Dominik Kopczewski – koordynator ds. współpracy zagranicznej w GUGiK.

30 czerwca br. Główny Geodeta Kraju przejmie przewodnictwo w Stałym Komitecie ds. Katastru.

źródło: GUGiK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS