W środę 8 lutego w okolicach Zegrza Południowego o godzinie 8 rano zarejestrowano silne trzęsienie ziemi. W promieniu kilkunastu kilometrów zniszczone zostały domy, drogi, zerwana została łączność telefoniczna. Ze względu na uszkodzenia zapory na Zalewie Zegrzyńskim i wynikające z tego zagrożenie powodziowe ewakuowano z najbliższego sąsiedztwa kilka tysięcy osób.
Natychmiast w miejsce zdarzenia wysłani zostali strażacy wyposażeni w urządzenia pocket PC i tablet PC z odbiornikami GPS. Dzięki nim na ekranach komputerów Centrum Sytuacyjnego oficer służby cywilnej widział położenie wszystkich ratowników obecnych w strefie "O". By trafnie ocenić sytuację i określić skalę zagrożenia powodziowego, z Centrum Sytuacyjnego wysłana została prośba do Europejskiego Centrum Satelitarnego pod Madrytem o przygotowanie najbardziej aktualnych zdjęć satelitarnych terenu katastrofy. Tamtejsi analitycy oprócz samych zdjęć przesłali do Centrum Sytuacyjnego symulacje wielkości terenu zalewowego, wyznaczone najbezpieczniejsze drogi ewakuacyjne oraz prognozę pogody na najbiższe godziny. Ponieważ zerwana została tradycyjna łączność telefoniczna, wszystkie te informacje trafiły do strażaków poprzez telefonię satelitarną. Na ich mobilnych urządzeniach wyświetliła się mapa z zaznaczonym obszarem zagrożonym powodzią i drogami ewakuacyjnymi.
Spokojnie. To tylko scenariusz dla demonstracji technik satelitarnych dla potrzeb ratownictwa, zarządzania kryzysowego i misji humanitarnych. Ćwiczenia w podwarszawskim Zegrzu Południowym (w siedzibie Wojskowego Instytutu Łączności) odbyły się w ramach programu Unii Europejskiej ASTRO+. Ma on pokazać decydentom poszczególnych krajów możliwości efektywnego wykorzystania technik satelitarnych w prowadzeniu zakrojonych na szeroką skalę akcji ratunkowych. W pokazie wykorzystano zaawansowane technologie nawigacji satelitarnej (GPS, EGNOS), obrazowania powierzchni Ziemi z pułapu satelitarnego (zdjęcia radarowe, w barwach naturalnych i panchromatyczne), analiz GIS (modelowanie i symulacja na podstawie danych z DEM) i wizualizacji 3D, a także telefonicznej łączności satelitarnej.