wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-02-09| Geodezja, GIS, Ludzie, Instytucje

7,4 stopnia w skali Richtera!


W środę 8 lutego w okolicach Zegrza Południowego o godzinie 8 rano zarejestrowano silne trzęsienie ziemi. W promieniu kilkunastu kilometrów zniszczone zostały domy, drogi, zerwana została łączność telefoniczna. Ze względu na uszkodzenia zapory na Zalewie Zegrzyńskim i wynikające z tego zagrożenie powodziowe ewakuowano z najbliższego sąsiedztwa kilka tysięcy osób.

Natychmiast w miejsce zdarzenia wysłani zostali strażacy wyposażeni w urządzenia pocket PC i tablet PC z odbiornikami GPS. Dzięki nim na ekranach komputerów Centrum Sytuacyjnego oficer służby cywilnej widział położenie wszystkich ratowników obecnych w strefie "O". By trafnie ocenić sytuację i określić skalę zagrożenia powodziowego, z Centrum Sytuacyjnego wysłana została prośba do Europejskiego Centrum Satelitarnego pod Madrytem o przygotowanie najbardziej aktualnych zdjęć satelitarnych terenu katastrofy. Tamtejsi analitycy oprócz samych zdjęć przesłali do Centrum Sytuacyjnego symulacje wielkości terenu zalewowego, wyznaczone najbezpieczniejsze drogi ewakuacyjne oraz prognozę pogody na najbiższe godziny. Ponieważ zerwana została tradycyjna łączność telefoniczna, wszystkie te informacje trafiły do strażaków poprzez telefonię satelitarną. Na ich mobilnych urządzeniach wyświetliła się mapa z zaznaczonym obszarem zagrożonym powodzią i drogami ewakuacyjnymi.

Spokojnie. To tylko scenariusz dla demonstracji technik satelitarnych dla potrzeb ratownictwa, zarządzania kryzysowego i misji humanitarnych. Ćwiczenia w podwarszawskim Zegrzu Południowym (w siedzibie Wojskowego Instytutu Łączności) odbyły się w ramach programu Unii Europejskiej ASTRO+. Ma on pokazać decydentom poszczególnych krajów możliwości efektywnego wykorzystania technik satelitarnych w prowadzeniu zakrojonych na szeroką skalę akcji ratunkowych. W pokazie wykorzystano zaawansowane technologie nawigacji satelitarnej (GPS, EGNOS), obrazowania powierzchni Ziemi z pułapu satelitarnego (zdjęcia radarowe, w barwach naturalnych i panchromatyczne), analiz GIS (modelowanie i symulacja na podstawie danych z DEM) i wizualizacji 3D, a także telefonicznej łączności satelitarnej.

MP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS