Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-06| Geodezja, Edukacja

Jest wybór, czyli rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych

Imponująca liczba ponad dwóch tysięcy miejsc w klasach pierwszych w szkołach kształcących w zawodzie technik geodeta (4-letnich technikach i 2-letnich szkołach policealnych) już w zasadzie nie dziwi. Rok temu było podobnie. Interesujące są natomiast wyniki ubiegłorocznego tzw. egzaminu zawodowego. Zdało go o 20 proc. więcej młodych adeptów geodezji niż rok wcześniej.


Jest wybór, czyli rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych <br />
fot. AW
fot. AW

Podobnie jak rok temu poprosiliśmy dyrektorów i nauczycieli o wypełnienie przygotowanej przez nas ankiety, na podstawie której stworzyliśmy przegląd szkół. Przyjęliśmy, że miarą jakości pracy szkoły są wyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i matury. Powinna ona stworzyć uczniom warunki do przyswajania wiedzy i zdobywania umiejętności, które umożliwią nie tylko zdanie egzaminów, ale będą też podstawą dalszych sukcesów. Te warunki to m.in. wyposażenie szkół w fachowy sprzęt i specjalistyczne oprogramowanie, które choć systematycznie się poprawia, wciąż jest bardzo zróżnicowane. Część szkół nadal nie spełnia pod tym względem standardów specyficznych dla zawodu.
Wśród placówek kształcących geodetów są takie, których tradycja sięga ponad półwiecza (najstarsze to szkoły w Warszawie, Poznaniu, Łodzi czy Katowicach), ale sporą grupę (blisko połowa!) stanowią te, które wystartowały po 2000 r. W tym roku dołączy do nich technikum w Myszkowie. Zdecydowana większość to placówki publiczne, ale mamy też jedno prywatne technikum (Świecie) i kilka prywatnych szkół policealnych.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe (w skrócie: zawodowy) to zewnętrzny egzamin państwowy przeprowadzany wśród absolwentów techników i szkół policealnych w Polsce od 2006 r. przez komisje okręgowe (OKE) pod nadzorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Oceniają go zewnętrzni egzaminatorzy. Ma to umożliwić uzyskanie porównywalnej i obiektywnej oceny poziomu osiąg­nięć zdających poprzez zastosowanie jednolitych kryteriów. W czerwcu 2010 r. do egzaminu zawodowego (technik geodeta) przystąpiło 1171 osób, zdało go 743 uczniów, czyli 63,5%. Rok wcześniej było to odpowiednio 1014 osób, zdało 437, tj. 43,1%. Radykalny wzrost zdawalności Centralna Komisja Egzaminacyjna tłumaczy tym, że... etap praktyczny po raz pierwszy w czerwcu ubiegłego roku był przeprowadzony na stanowiskach wyposażonych zgodnie ze standardem wymagań egzaminacyjnych.

100-procentową zdawalność egzaminu zawodowego osiągnęły w ubiegłym roku szkoły geodezyjne m.in. w Lublinie – policealna (13 uczniów), w Szczecinie – policealna (10), Ostrowiu k. Łasku i Rzeszowie (po 7) oraz Dąbrowie Górniczej (4). Bliskie ideału były też np. szkoły: we Wrocławiu – „Geotest” (35/37), Lublinie – technikum (26/29), Łodzi (20/21) czy Żelechowie (17/19). Jeśli chodzi o egzamin maturalny, uczniowie radzą sobie całkiem nieźle; w większości szkół zdaje go ponad 90 proc. przystępujących. Pełną zdawalność zanotowały m.in. placówki w Lublinie (26 uczniów), Łodzi (21), Ostrowcu Św. (21), Opolu (19), Bydgoszczy i Wieluniu (po 16).

Zasady naboru do techników i szkół policealnych w stosunku do lat ubiegłych generalnie się nie zmieniły. Obecnie w zdecydowanej większości techników stosowany jest już system elektronicznego wspomagania rekrutacji. Podstawą postępowania kwalifikacyjno-rekrutacyjnego w tego typu szkołach jest świadectwo ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Niezależnie od szkoły 50% sumy tzw. punktów rekrutacyjnych możliwych do zdobycia stanowią te, które kandydat uzyskał za wyniki egzaminu gimnazjalnego. Kolejną istotną część (z reguły 30-40%) stanowią punkty za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum (z języka polskiego i trzech obowiązkowych zajęć edukacyjnych) oraz punkty za inne osiągnięcia ucznia wymienione w świadectwie ukończenia gimnazjum (10-20%), tj.: ukończenie szkoły z wyróżnieniem, udział w konkursach organizowanych przez kuratora oświaty, wolontariat, działalność w samorządzie szkolnym itp. Naborem rządzą ściśle określone harmonogramy, których należy dokładnie przestrzegać (ogłasza je kurator oświaty dla szkół w danym województwie). Kandydat do szkoły policealnej powinien złożyć w odpowiednim terminie świadectwo ukończenia szkoły średniej wraz z innymi wymaganymi dokumentami. Jeśli będzie więcej kandydatów niż miejsc, przeprowadzona zostanie rozmowa kwalifikacyjna. Laureaci ogólnopolskich konkursów i olimpiad przyjmowani są do szkół poza procedurą rekrutacyjną. W naszej ankiecie pytaliśmy o udział szkoły (lub nie) w Olimpiadzie Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Fakt aktywności w tym konkursie mobilizuje do nauki nie tylko olimpijczyków. O tym, że szkołom zaczyna na tym zależeć, świadczy to, że w tym roku zapowiedziano rekordowy udział blisko 100 uczniów z 33 placówek. Już jutro (7 kwietnia) rusza w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie etap okręgowy 33. edycji olimpiady, a w najbliższą sobotę (9 kwietnia) odbędzie się etap centralny.




Dane teleadresowe do poszczególnych szkół publikujemy w zakładce Informator/Edukacja/Szkoły ponadgimnazjalne

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS