Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-02-08| Geodezja, Firma, Prawo, Instytucje

WBGiTR-y łamią prawo, startując w przetargach


Opinia Ministerstwa Finansów z grudnia ub.r. dotycząca dopuszczalnego zakresu działania i zwolnienia z VAT zakładów budżetowych oraz zakazu występowania przez te jednostki w przetargach publicznych rozwiewa wszelkie wątpliwości. Jest to krok naprzód w kierunku uporządkowania rynku usług geodezyjno-kartograficznych, na którym dotychczas zakłady budżetowe (m.in. niektóre WBGiTR-y i ODGiK-i) poczynały sobie bardzo swobodnie.

„Ministerstwo Finansów podziela pogląd, iż powierzenie przez jednostkę samorządu terytorialnego wykonywania usług – z zakresu gospodarki komunalnej – utworzonemu przez nią zakładowi budżetowemu nie podlega procedurom ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (DzU nr 19, poz. 177 ze zm.).

W ocenie Ministerstwa Finansów analiza ww. przepisów oraz wyjaśnienia Urzędu Zamówień Publicznych prowadzą również do wniosku, iż nie jest możliwe uczestnictwo zakładów budżetowych w przetargach o zamówienie publiczne organizowanych przez inne jednostki sektora finansów publicznych. W takim przypadku zakład budżetowy nie realizowałby bowiem zadań do jakich został powołany. Należy bowiem zaznaczyć, iż zakład budżetowy może realizować jedynie zadania własne tej jednostki samorządu terytorialnego, w której strukturze organizacyjnej funkcjonuje. Należy więc tym samym uznać, iż wykonywanie przez zakład budżetowy zadań własnych – innej niż macierzysta – jednostki samorządu terytorialnego, nie miałoby charakteru zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej.” [cały dokument można znaleźć w zakładce „Do ściągnięcia”]

Pismo z Ministerstwa Finansów jest odpowiedzią na pytania, zadane pół roku wcześniej prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych przez jednego z przedsiębiorców geodezyjnych, który dociekał:

- czy zakład budżetowy ma prawo startować w przetargach ogłaszanych w trybie ustawy Prawo Zamówień Publicznych oraz

- czy może wówczas wpisywać w ofercie cenowej „zwolniony z VAT”?

UZP wystąpił o interpretację przepisów do Ministerstwa Finansów, gdyż - jak stwierdził - ustawa Prawo zamówień publicznych nie zawiera zapisów zabraniających zakładom budżetowym ubiegania się o zamówienie publiczne. Z drugiej jednak strony, nasuwały się poważne wątpliwości, wynikające chociażby z ustawy o gospodarce komunalnej oraz ustawy o finansach publicznych. Odpowiedź ministerstwa, która w końcu stycznia dotarła do naszego przedsiębiorcy, jest jasna.
Powstają natomiast kolejne pytania:
- czy minister rolnictwa i główny geodeta kraju będą dalej udawali, że nie ma tematu WGBiTR-ów?
- czy dotychczas łamano obowiązujące prawo, a jeśli tak, to jakie będą tego konsekwencje?

KPK, JP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS