|2006-02-08|
Geodezja, Firma, Prawo, Instytucje
WBGiTR-y łamią prawo, startując w przetargach
Opinia Ministerstwa Finansów z grudnia ub.r. dotycząca dopuszczalnego zakresu działania i zwolnienia z VAT zakładów budżetowych oraz zakazu występowania przez te jednostki w przetargach publicznych rozwiewa wszelkie wątpliwości. Jest to krok naprzód w kierunku uporządkowania rynku usług geodezyjno-kartograficznych, na którym dotychczas zakłady budżetowe (m.in. niektóre WBGiTR-y i ODGiK-i) poczynały sobie bardzo swobodnie.
„Ministerstwo Finansów podziela pogląd, iż powierzenie przez jednostkę samorządu terytorialnego wykonywania usług – z zakresu gospodarki komunalnej – utworzonemu przez nią zakładowi budżetowemu nie podlega procedurom ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (DzU nr 19, poz. 177 ze zm.).
W ocenie Ministerstwa Finansów analiza ww. przepisów oraz wyjaśnienia Urzędu Zamówień Publicznych prowadzą również do wniosku, iż nie jest możliwe uczestnictwo zakładów budżetowych w przetargach o zamówienie publiczne organizowanych przez inne jednostki sektora finansów publicznych. W takim przypadku zakład budżetowy nie realizowałby bowiem zadań do jakich został powołany. Należy bowiem zaznaczyć, iż zakład budżetowy może realizować jedynie zadania własne tej jednostki samorządu terytorialnego, w której strukturze organizacyjnej funkcjonuje. Należy więc tym samym uznać, iż wykonywanie przez zakład budżetowy zadań własnych – innej niż macierzysta – jednostki samorządu terytorialnego, nie miałoby charakteru zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej.” [cały dokument można znaleźć w zakładce „Do ściągnięcia”]
Pismo z Ministerstwa Finansów jest odpowiedzią na pytania, zadane pół roku wcześniej prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych przez jednego z przedsiębiorców geodezyjnych, który dociekał:
- czy zakład budżetowy ma prawo startować w przetargach ogłaszanych w trybie ustawy Prawo Zamówień Publicznych oraz
- czy może wówczas wpisywać w ofercie cenowej „zwolniony z VAT”?
UZP wystąpił o interpretację przepisów do Ministerstwa Finansów, gdyż - jak stwierdził - ustawa Prawo zamówień publicznych nie zawiera zapisów zabraniających zakładom budżetowym ubiegania się o zamówienie publiczne. Z drugiej jednak strony, nasuwały się poważne wątpliwości, wynikające chociażby z ustawy o gospodarce komunalnej oraz ustawy o finansach publicznych. Odpowiedź ministerstwa, która w końcu stycznia dotarła do naszego przedsiębiorcy, jest jasna. Powstają natomiast kolejne pytania: - czy minister rolnictwa i główny geodeta kraju będą dalej udawali, że nie ma tematu WGBiTR-ów? - czy dotychczas łamano obowiązujące prawo, a jeśli tak, to jakie będą tego konsekwencje?
KPK, JP
|