Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2022, Nr 9 (328) |


• Katastrofa Odry na zdjęciach z drona i zobrazowaniach satelitarnych • Debata o wyzwaniach stojących przed krajową geoinformacją • Lecimy z fotogrametrią i teledetekcją na XXII Sympozjum PTFiT w Krakowie • Rozmowa z płk. prof. Michałem Kędzierskim, dziekanem WIG WAT • Testujemy mobilny skaner laserowy Zeb Horizon marki ...

powrót

Opracowanie Redakcji

Ma być wygodnie dla użytkownika

O wyzwaniach stojących przed krajową geoinformacją w związku z wojną w Ukrainie, rozwojem technologicznym czy nową unijną perspektywą rozmawiają p.o. GGK Alicja Kulka, Szef Rozpoznania Geoprzestrzennego płk Leszek Paszkowski, prof. Elżbieta Bielecka, dr hab. Adam Iwaniak oraz dr inż. Anna Bober.

Alicja Kulka, płk Leszek Paszkowski, prof. Elżbieta Bielecka, dr hab. Adam Iwaniak, dr Anna Bober
Alicja Kulka, płk Leszek Paszkowski, prof. Elżbieta Bielecka, dr hab. Adam Iwaniak, dr Anna Bober

• Otwartość czy bezpieczeństwo?

ALICJA KULKA, p.o. głównego geodety kraju: Obecna sytuacja geopolityczna, szczególnie wojna w Ukrainie, diametralnie zmieniła spojrzenie na dane przestrzenne. Z jednej strony wzrosło ich znaczenie oraz konieczność tworzenia i aktualizacji, a z drugiej – rozpoczęła się szeroka dyskusja na temat zakresu ich udostępniania. Oczywiście, nikt nie ma wątpliwości, że otwieranie danych przestrzennych było i jest bardzo potrzebne, ponieważ przyczynia się do wzrostu gospodarczego i wyzwala wiele inicjatyw. Ale pojawiają się też głosy, by ze względów bezpieczeństwa ograniczyć udostępnianie geodanych dla terenów istotnych z punktu widzenia obronnoś­ci czy funkcjonowania państwa. Podejś­cie krajów Unii Europejskiej do tego zagadnienia jest niejednolite. Na przykład Holandia, Szwajcaria czy Hiszpania nie udostępniają podziemnej sieci uzbrojenia terenu, ale Austria, Belgia czy Esto­nia – podobnie jak Polska – już tak. GUGiK na bieżąco monitoruje sytuację geopolityczną, współdziałając z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i obronność państwa, a także ze służbą geodezyjną i kartograficzną państw UE. Ścisłą współpracę w tym zakresie podjęliśmy m.in. z Ministerstwem Obrony Narodowej reprezentowanym przez Szefa Rozpoznania Geoprzestrzennego płk Leszka Paszkowskiego i wspólnie wypracowujemy optymalne rozwiązania.

Płk LESZEK PASZKOWSKI, Szef Rozpoznania Geoprzestrzennego: Informacja przestrzenna jest niezwykle istotna i szeroko wykorzystywana także w obszarze militarnym. Rozumienie i właś­ciwa interpretacja terenu są niezbędną umiejętnością każdego żołnierza, a dane i produkty przestrzenne, zarówno cyfrowe, jak i analogowe, są podstawowym materiałem do planowania i prowadzenia ćwiczeń wojskowych oraz realnych działań bojowych. Dobra znajomość terenu operacji i wykorzystanie jego właściwości pozwalają na uzyskanie przewagi nad przeciwnikiem i mogą być kluczowe dla odniesienia zwycięstwa. (...) Pozyskiwane i opracowywane obecnie dane geoprzestrzenne cechują się coraz lepszą jakością i szczegółowością. Dlatego niezwykle ważne staje się znalezienie kompromisu między możliwie szerokim ich udostępnianiem a ochroną informacji wrażliwych....

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS