Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2021, Nr 11 (318) |


• Radzimy, jak wybrać tachimetr do pomiarów jednoosobowych • Jak przebiega druga kampania porównawcza predykcji parametrów orientacji Ziemi? • Panel dyskusyjny nt. kształcenia w zakresie geodezji i kartografii. O co studenci pytali przedstawicieli uczelni, firm oraz administracji? • Ortofotomapa wojennego Lublina w aplikacji ...

powrót

Konrad Eckes

Wszystko zaczęło się od węgla i stali

Jubileusz edukacji geodezyjnej na Akademii Górniczo-Hutniczej, część I. W bieżącym roku mija 70 lat od powstania na AGH samodzielnego Wydziału Geodezji Górniczej. Przyczyniły się do tego starania trzech profesorów: Zygmunta Kowalczyka, Tadeusza Kochmańskiego i Michała Odlanickiego-Poczobutta.

Budynek Wydziału Geodezji AGH (o oznaczeniu C-4) zaprojektowany do realizacji zadań pomiarowych
Budynek Wydziału Geodezji AGH (o oznaczeniu C-4) zaprojektowany do realizacji zadań pomiarowych

Utworzenie Wydziału Geodezji Górniczej na Akademii było konsekwencją rosnącego na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego stulecia zapotrzebowania na obsługę geodezyjną szeroko pojętego przemysłu. Pomiary geodezyjne były niezbędne do przywrócenia do życia obiektów produkcyjnych po zniszczeniach wojennych, do ich rozbudowy i prowadzenia nowych inwestycji. Taki kształt edukacji, ukierunkowany na przemysł i infrastrukturę, utrzymywał się przez ponad czterdzieści lat. Po wielkich zmianach politycznych i gospodarczych w naszym kraju w latach 90. koncepcja ta została rozszerzona do kompleksowego obiegu informacji o przestrzeni realnej wraz z jej bogatymi atrybutami.

W historii Wydziału można wyróżnić cztery kamienie milowe rozwoju związane z bazą dydaktyczną, technologią i zakresem kształcenia. Należy do nich: pozyskanie własnego budynku ze specyficznym wyposażeniem dla dydaktyki, przejście w pomiarach i obliczeniach od techniki analogowej do elektronicznej, skok technologiczny po wielkich zmianach politycznych oraz włączenie do zakresu edukacji szeroko rozumianej nauki o ochronie środowiska wobec presji rozwoju przemysłu.

Geneza Wydziału Geodezji Górniczej

Z poszukiwaniem bogactw ziemi, udostępnianiem złóż i eksploatacją minerałów nierozłącznie związane są pomiary geodezyjne. Kształcenie w zakresie miernictwa górniczego było prowadzone od samego początku istnienia Akademii – w powiązaniu z edukacją górniczą i geologiczną. Po zakończeniu II wojny światowej pojawiły się szczególne wyzwania dotyczące odbudowy infrastruktury, wznowienia działalności przemysłu i jego dalszego rozwoju. W tych trudnych warunkach kształcenie kadry technicznej stało się zadaniem priorytetowym, zaistniała konieczność utworzenia odpowiednich studiów.

Korzystne było powołanie takich studiów przy Akademii Górniczej, która istniała od roku 1919 i dysponowała pewną ocalałą ze zniszczeń okupacyjnych bazą dydaktyczną. Pozostawała także do dyspozycji część kadry, której udało się przeżyć okres wojny. Akademia Górnicza stała się więc uczelnią politechniczną. Wśród wydziałów inżynierskich był Wydział Inżynierii Lądowej i Wodnej z trzema oddziałami: Lądowym, Wodnym i Geodezyjnym. Jednocześnie, także bezpośrednio po wojnie, został utworzony Wydział Geologiczno-Mierniczy, w którym funkcjonował Oddział Miernictwa Górniczego jako samodzielna jednostka...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS