Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2021, Nr 11 (318) |


• Radzimy, jak wybrać tachimetr do pomiarów jednoosobowych • Jak przebiega druga kampania porównawcza predykcji parametrów orientacji Ziemi? • Panel dyskusyjny nt. kształcenia w zakresie geodezji i kartografii. O co studenci pytali przedstawicieli uczelni, firm oraz administracji? • Ortofotomapa wojennego Lublina w aplikacji ...

powrót

Jerzy Królikowski

Krzyżyk na samorządzie

12. spotkanie zespołu ds. geodezji przy rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców, 7 października 2021 r. Choć zawieszenie obrad zespołu ds. geodezji przy rzeczniku MŚP wydaje się niezbyt istotne, to w rzeczywistości może mieć poważne skutki dla całej branży geodezyjnej.

Zespół Roboczy ds. Geodezji i Budownictwa został powołany przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorców w marcu 2019 r. i dotychczas odbył 12 spotkań. Początkowo omawiano tam różne bariery, jakie w swojej działalności napotykają przedsiębiorcy geodezyjni. Dyskutowano także o bieżących zmianach legislacyjnych, m.in. w Prawie geodezyjnym i kartograficznym czy w „Konstytucji dla biznesu”. Z biegiem czasu obrady zaczęły się koncentrować na samorządzie zawodowym geodetów i kartografów. W związku z tym pojawił się pomysł, by członkowie tego gremium, wśród których znaleźli się przedstawiciele różnych organizacji (m.in. Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów, Polskiej Geodezji Komercyjnej i Stowarzyszenia Kartografów Polskich), przygotowali projekt stosownej ustawy, który będzie można zaprezentować stronie rządowej jako wspólne stanowisko branży. Ostatecznie draft takiego aktu opracowano w ramach OZZG. Zanim jednak zespół zdążył się projektem na serio zająć, 7 października jego prace zostały zawieszone na czas nieokreślony. Głównym powodem jest brak widoków na kompromis.

Dla geodetów czy mierniczych?

Główną kwestią merytoryczną, która poróżniła członków zespołu, jest odpowiedź na pytanie, kto powinien być uprawniony do członkostwa w samorządzie. W brzmieniu projektu zaproponowanym przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów do samorządu będą mogli należeć jedynie „mierniczowie ziemscy” oraz „mierniczowie budowlani”, tj. osoby wykonujące jeden z poniższych zawodów (według rządowej klasyfikacji):
•inżynier geodeta – geodezja inżynieryjno-przemysłowa;
•inżynier geodeta – geodezja urządzania terenów rolnych i leśnych;
•inżynier geodeta – kataster i gospodarka nieruchomościami.

Ponadto w projekcie zapisano wprost, że do zawodu mierniczego nie należą zajęcia z tytułu zatrudnienia w urzędzie administracji publicznej czy działalnoś­ci naukowej, dydaktycznej oraz publicystycznej. Zaproponowano również, by w czasie zatrudnienia w organach administracji geodezyjnej ustawowe uprawnienia i obowiązki mierniczego ulegały zawieszeniu z mocy prawa...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS