Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2021, Nr 11 (318) |


• Radzimy, jak wybrać tachimetr do pomiarów jednoosobowych • Jak przebiega druga kampania porównawcza predykcji parametrów orientacji Ziemi? • Panel dyskusyjny nt. kształcenia w zakresie geodezji i kartografii. O co studenci pytali przedstawicieli uczelni, firm oraz administracji? • Ortofotomapa wojennego Lublina w aplikacji ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

Globalne prognozowanie

O szczegółach kampanii porównawczej predykcji EOP opowiada prof. Jolanta Nastula z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Prof. Jolanta Nastula (fot. ze zbiorów prywatnych)
Prof. Jolanta Nastula (fot. ze zbiorów prywatnych)

DAMIAN CZEKAJ: Obecnie 18 zespołów przygotowuje i udostępnia swoje prognozy parametrów orientacji Ziemi (EOP). Jak to wygląda w praktyce?

JOLANTA NASTULA: Każdy z uczestników musi przesłać na serwer w CBK swoje prognozy w środę do godziny 20:00 czasu UTC (22:00 czasu letniego w Polsce). Następnie są one przenoszone na drugi serwer, niedostępny dla uczestników, a dostępny tylko dla Biura EOP PCC (EOP PCC Office). Ma to na celu uniknięcie podmieniania danych przez uczestników po terminie przesyłania.

Biuro zdefiniowało dwa formaty przesyłanych prognoz z przyjętym schematem nazwy zawierającym m.in. indywidualny numer kandydata. Ma to umożliwić automatyczne opracowywanie danych po stronie Biura. Format pliku pozwala na podawanie wszystkich parametrów orientacji Ziemi albo tylko wybranych przy zastosowaniu odpowiedniego sufixa w nazwie. W pierwszym przypadku można także dla danego parametru podać odpowiednią, zastrzeżoną wartość, co jest dla Biura informacją, że dany parametr jest nieprognozowany przez uczestnika. Udostępnienie dwóch formatów prognozy umożliwia uczestnikom samodzielny wybór najszybszego i najwygodniejszego dla nich sposobu generowania plików.

Co się następnie z tymi prognozami dzieje? Czy są one na bieżąco sprawdzane?

Na początkowym etapie kampanii pliki z prognozami są jeszcze sprawdzane przez Biuro EOP PCC, ze względu na pojawiające się błędy w formatach lub nazwach plików. Zrezygnowaliśmy z automatycznej ingerencji w format plików – wszelkie zmiany np. w nazwie pliku, aby były zgodne z naszymi założeniami, wprowadzamy manualnie po informacji lub za zgodą uczestników. Nie ingerujemy w żaden sposób w same wartości przesyłanych prognoz – te są niezmienne po wysłaniu pliku...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS