Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2021, Nr 11 (318) |


• Radzimy, jak wybrać tachimetr do pomiarów jednoosobowych • Jak przebiega druga kampania porównawcza predykcji parametrów orientacji Ziemi? • Panel dyskusyjny nt. kształcenia w zakresie geodezji i kartografii. O co studenci pytali przedstawicieli uczelni, firm oraz administracji? • Ortofotomapa wojennego Lublina w aplikacji ...

powrót

Zespół CBK PAN

CBK PAN liderem

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk przewodniczy drugiej kampanii porównawczej prognozowania parametrów orientacji Ziemi. Celem tej aktywności, w której uczestniczy 21 ośrodków badawczych z całego świata, jest wyłonienie najskuteczniejszej metody predykcji tych parametrów.

• Parametry orientacji Ziemi

W skład parametrów orientacji Ziemi (Earth Orientation Parameters, EOP) wchodzą składowe nutacji (czyli zmiany położenia osi obrotu Ziemi względem ciał niebieskich), zmiany współrzędnych bieguna oraz zmiany długości doby. Ich znajomość jest niezbędna do przeprowadzenia transformacji współrzędnych punktu z niebieskiego układu odniesienia do ziemskiego układu odniesienia i odwrotnie. Ta transformacja jest kluczową operacją w wielu zagadnieniach współczesnej geodezji czy astronomii, m.in. w precyzyjnym pozycjonowaniu i nawigacji na powierzchni Ziemi oraz w przestrzeni kosmicznej. Dokładnych obserwacji EOP dostarczają współczesne geodezyjne techniki pomiarowe, takie jak globalne systemy nawigacji satelitarnej (Global Navigation Satellite Systems, GNSS), satelitarne pomiary laserowe (Satellite Laser Ranging, SLR) czy interferometria bardzo długich baz (Very Long Baseline Interferometry, VLBI). Aktualnie wykorzystywane metody obserwacyjne pozwalają na wyznaczenie EOP z dokładnością 1,5 mm. Informacja o parametrach orientacji Ziemi jest kluczowa zarówno dla badań nau­kowych, zastosowań praktycznych z dziedziny GNSS, planowania misji kosmicznych, jak i dla użytkownika wyznaczającego trasę podróży lub przeprowadzającego obserwacje nieba.

• Potrzeba modelu predykcji

Niestety, parametry orientacji Ziemi nie są dostępne w czasie rzeczywistym. Pojawiają się z opóźnieniem wynoszącym od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Opóźnienia w dostarczeniu danych obserwacyjnych do centrów obliczeniowych i konieczność stosowania skomplikowanych procedur obliczeniowych na dużych zbiorach danych pozyskanych z różnych technik obserwacyjnych sprawiają, że jedynym rozwiązaniem braku dostępnoś­ci EOP w czasie rzeczywistym jest wykorzystanie danych modelowych otrzymanych na podstawie predykcji ruchu obrotowego naszej planety...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS