Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2021, Nr 7 (314) |


• Geodeci z KBGiTR w Krakowie oraz UR w Krakowie wykonali inwentaryzację fotogrametryczną i skanowanie pogorzeliska w Nowej Białej • Podpowiadamy, jak szybko i poprawnie przygotować operat elektroniczny • Raport mazowieckiego WINGiK-a nt. terminowości weryfikacji wyników prac geodezyjnych • Zastosowanie mobilnego systemu ...

powrót

Zenon Marzec

Układ na obwodnicy

Piszę w tym artykule o skutkach braku dostatecznej wiedzy, doświadczenia oraz znajomości przepisów dotyczących dość specyficznej pracy geodezyjnej, jaką jest udział w projektowaniu i budowie drogowej obwodnicy miasta. Jednak wnioski, jakie z tego wypływają, są obowiązujące także dla większości innych prac geodezyjnych.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ponieważ w sprawie tej budowy nie zostało jeszcze zakończone postępowanie karne, a także przez litość dla „bohaterów” całej historii, nie podaję nazw, nazwisk i lokalizacji (...). Dodam tylko, że akta postępowania liczą 122 opas­łe tomy, z czego znaczna część dotyczy geodezji i geodetów, a istotnym wątkiem całej sprawy są błędy w sztuce geodezyjnej. Dla zachowania anonimowości i jednoznaczności w dalszej części artykułu będę używał następujących określeń:
• Inwestor – jednostka zlecająca i finansująca inwestycję,
• Obwodnica – inwestycja drogowa, obwodnica miasta,
• Wykonawca Budowy – firmy realizujące budowę obwodnicy,
• Projektant – firma projektująca obwodnicę,
• Konsultant – firma powołana do nadzoru budowy.

• Opis stanu faktycznego

Inwestor przeprowadził szereg przetargów na budowę Obwodnicy, które wygrali m.in. Projektant, Wykonawca Budowy i Konsultant. Ponieważ jest to kluczowe dla całej sprawy, już teraz podaję informację o układach współrzędnych. Projektant zlecił wykonanie mapy do celów projektowych oraz map podziału nieruchomości przeznaczonych pod pas drogowy. Geodeta Projektanta wykonał to zadanie poprawnie w obowiązującym wtedy układzie współrzędnych 1965. Na dodatkowe żądanie Projektanta geodeta ten dokonał „przeliczenia” wszystkich swoich opracowań na układ 1992 i wykaz tych współrzędnych przekazał Projektantowi.

Jeszcze przed zakończeniem prac projektowych Wykonawca Budowy rozpoczął prace budowlane, oczywiście od wytyczenia poszczególnych elementów przez swoich geodetów. Ponieważ geodeci Wykonawcy Budowy otrzymali od Projektanta dane do wytyczenia w układzie 1992...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS