wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Czerwiec 2018, Nr 6 (277) |


• Stracona perspektywa, czyli jak unijne miliony przechodzą branży geodezyjnej koło nosa • Jakie orto dla miast? Minimalizowanie efektu „kładzenia” się budynków • Wkraczając w erę multi-GNSS. Korzyści i problemy wynikające ze zbiorczego wykorzystania systemów GNSS • Czy sąd może dowolnie podzielić nieruchomość? W ...

powrót

Anna Wardziak

Wyznaczmy strategiczne cele

Seminarium szkoleniowe Zarządu Oddziału SGP w Warszawie (Falenty, 25-27 kwietnia. Miejsce geodezji w administracji publicznej, finansowanie realizacji zadań z zakresu geodezji, a także jakość danych to główne tematy debaty, do której organizatorzy z warszawskiego SGP zaprosili głównie przedstawicieli administracji geodezyjnej różnych szczebli, ale również nauki i przedsiębiorców.

Sprawy geodezji na poziomie gminy czy obywateli są oczywiście ważne. Ale musimy walczyć o zmiany systemowe, by na długie lata poprawić funkcjonowanie państwa – apelował prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich i prorektor Politechniki Warszawskiej dr hab. Janusz Walo. – Jeśli jako branża wyznaczymy sobie strategiczne cele, to mimo partykularnych interesów, będziemy zdolni do spełnienia oczekiwań społeczeństwa – mówił podczas dyskusji w Falentach.

Zdaniem geodety województwa mazowieckiego Krzyszofa Mączewskiego, decydując się na wykonywanie naszego zawodu, powinniś­my pamiętać o jego służebnej roli wobec społeczeństwa i wspólnie dążyć do realizacji celów pub­licznych, prywatnych oraz społecznych. Zadaniem branży jest zapewnienie sprawności i bezpieczeństwa państwa przez utrzymywanie prowadzonych rejestrów pub­licznych w aktualności i legalnej dostępności. Oczekuje się od nas kompetentnych usług i powinniśmy je świadczyć, zaspokajając podstawowe potrzeby obywateli na jak najwyższym poziomie. – Warto poszukać argumentów przekonujących wykonawców do współdziałania w prowadzeniu PZGiK – skonkludował.

• Podnieść rangę GGK

Janusz Walo ocenił, że umocowanie głównego geodety kraju w randze ministra zdecydowanie pomogłoby w skutecznym przeprowadzeniu niezbędnych zmian legis­lacyjnych. SGP niedawno wystąpiło z inicjatywą utworzenia osobnego działu administracji dla geodezji, która jest elementem planowania strategicznego w państwie. – Mamy nadzieję, że to się uda – podsumował.

– Mając swojego ministra, mielibyś­my inny prestiż – przekonywała też Alicja Meusz (dolnośląski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego), a za tym mogłoby pójść finansowanie. Jeśli administracja nie dostanie wsparcia finansowego, to możemy mówić o szczytnych celach, ale ich nie zrealizujemy, choćby przez problemy kadrowe.

• Lepsze prawo

– Oczywiście, trzeba marzyć i dobrze by się stało, jakby główny geodeta kraju był w randze ministra – stwierdził z kolei śląs­ki WINGiK Mirosław Puzia. – Wydaje mi się jednak, że bardziej realne jest przywrócenie GGK inicjatywy legislacyjnej...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article
gugik i inicjatywa legislacyjna. :-)
odpowiedz zgłoś


Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS