wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Czerwiec 2018, Nr 6 (277) |


• Stracona perspektywa, czyli jak unijne miliony przechodzą branży geodezyjnej koło nosa • Jakie orto dla miast? Minimalizowanie efektu „kładzenia” się budynków • Wkraczając w erę multi-GNSS. Korzyści i problemy wynikające ze zbiorczego wykorzystania systemów GNSS • Czy sąd może dowolnie podzielić nieruchomość? W ...

powrót

Jerzy Królikowski

Jak budować i utrzymać dobry geoportal

XIV sympozjum Krakowskie Spotkania z INSPIRE, Kraków, 17-18 maja. Wśród setek krajowych serwisów mapowych spora część to rozwiązania z poprzedniej epoki, z nieaktualnymi danymi i niewielką liczbą użytkowników. Co zrobić, aby tworzenie tego typu portali nie było wyrzucaniem w błoto pieniędzy podatnika?

Dzięki unijnym funduszom w ostatnich latach geoportale powstają u nas jak grzyby po deszczu. Choć posiadanie ich nie jest obowiązkowe, już niemal każdy samorząd czy instytucja dysponująca jakimikolwiek danymi przestrzennymi chce mieć taki serwis. Nie brak jednak głosów, że to marnowanie pieniędzy, bo wiele z tych portali nie oferuje niczego unikatowego. Z drugiej strony urzędy, które porządnie przyłożyły się do budowy własnego geoportalu, nie mają wątpliwości, że to przydatna inwestycja zarówno dla samej instytucji, jak i mieszkańców czy inwestorów. Jak poprawnie do niej podejść?

• We współpracy

Zagadnienie to było tematem panelowej dyskusji podczas tegorocznych Krakowskich Spotkań z INSPIRE. Jej uczestnicy reprezentujący województwa: mazowieckie, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie oraz świętokrzyskie nie mieli wątpliwości, że kluczem do sukcesu jest współpraca. W przypadku geoportali wojewódzkich chodzi przede wszystkim o współdziałanie zarówno z samorządami niższych szczebli, jak i innymi wydziałami urzędu marszałkowskiego oraz różnego rodzaju instytucjami działającymi w regionie – od straży pożarnej, przez parki narodowe, po regionalną dyrekcję ochrony środowiska. Owa współpraca powinna polegać, po pierwsze, na wymianie danych przestrzennych, najlepiej przy użyciu usług sieciowych, bo zapewnia to najlepszą aktualność zbiorów. Po drugie, oznacza także konsultowanie z zainteresowanymi podmiotami struktury i zawartości geoportalu. A takie rozmowy nieraz potrafią zaskakiwać administratorów serwisu. – Gdy przedstawiciele Lasów Państwowych zaoferowali nam przekazanie warstwy z leśnymi drogami technicznymi, początkowo uznaliśmy, że jest ona nikomu niepotrzebna, ale konsultacje z GOPR-em wykazały, że dla ratowników będzie na wagę złota – mówi Rafał Bletek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, która to instytucja właśnie pracuje nad nową wersją regionalnego geoportalu...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS